EÚ chce posilniť ekonomické väzby na juhu Afriky

Brusel 12. septembra (TASR) – Karel De Gucht, komisár Európskej únie pre obchodné záležitosti, odcestoval dnes na oficiálnu návštevu Juhoafrickej republiky a Namíbie. Jeho obchodné rokovania sú prípravou na summit EÚ – Juhoafrická republika, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 15. septembra.

Cieľom komisára De Guchta je rozšíriť obchodné rokovania medzi EÚ a regiónom južnej Afriky. V utorok sa komisár stretne s namíbijským prezidentom Hifikepunye Pohambom, kľúčovými ministrami namíbijskej vlády a predstaviteľmi domáceho podnikateľského sektora a občianskej spoločnosti. O deň neskôr sa eurokomisár stretne s juhoafrickým ministrom obchodu Robom Daviesom.

"Juhoafrická republika a Namíbia sú kľúčovými obchodnými partnermi pre Európu a nadchádzajúce rokovania majú naše vzťahy ešte viac prehĺbiť,” oznámil komisár pred odchodom do Afriky.

Juhoafrická republika a Namíbia rokujú o Dohode o ekonomickom partnerstve s EÚ v rámci takzvanej Juhoafrickej rozvojovej komunity, do ktorej už patria Angola, Botswana, Lesotho, Mozambik a Svazijsko. V roku 2009 Botswana, Lesotho, Mozambik a Svazijsko podpísali s EÚ dočasnú dohodu o ekonomickej spolupráci, kým Juhoafrická republika má s EÚ uzatvorenú samostatnú Dohodu o obchode a rozvojovej spolupráci (IDCA).

EÚ je pre Namíbiu druhým najväčším exportným trhom (po Juhoafrickej republike). Až 30 percent namíbijských tovarov sa dostáva na trhy EÚ. V roku 2010 vyviezla do EÚ tovary v hodnote 1,16 miliárd eur a doviezla z trhov EÚ tovar v cene 327 miliónov eur. Hlavnými namíbijskými vývoznými zložkami do Európy sú hovädzie mäso, hrozno a ryby.

EÚ je pre Juhoafrickú republiku najväčším obchodným partnerom. V roku 2010 EÚ importovala z Juhoafrickej republiky tovar v hodnote 18 miliárd eur, kým exporty EÚ do tejto krajiny mali hodnotu 21 miliárd eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA