EÚ zaostáva v inovačnej výkonnosti za svetovými konkurentmi

Brusel 7. februára (TASR) – Rast inovačnej výkonnosti sa v Európskej únii spomaľuje a únia sa stále nedokáže priblížiť k najlepším svetovým novátorom ako Spojené štáty, Japonsko a Južná Kórea, uviedol dnes podpredseda Európskej komisie (EK) zodpovedný za priemysel a podnikanie Antonio Tajani.

Komisár zdôraznil, že podľa tabuľky výsledkov inovácie v EÚ v roku 2011 takmer všetky členské štáty zlepšili svoju inovačnú výkonnosť, avšak celkovo sa rast inovačnej výkonnosti spomaľuje. EÚ sa stále nedokáže priblížiť k najlepším svetovým novátorom ako Spojené štáty, Japonsko či napríklad Južná Kórea. Oblasťou, v ktorej 27 štátov EÚ najviac zaostáva za svojimi konkurentmi, je inovácia v súkromnom sektore.

Komisár uviedol, že EÚ má síce aj naďalej zreteľný náskok pred rozvíjajúcimi sa hospodárstvami Číny, Brazílie, Indie, Ruska a Južnej Afriky, takzvaná skupina BRICS, avšak Čína zlepšuje svoju inovačnú výkonnosť a postupne sa Európanom približuje.

"Tieto výsledky vysielajú jasný signál, že je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na podporu inovácie. Ak chceme zmazať rozdiel medzi nami a našimi hlavnými hospodárskymi partnermi a prekonať súčasnú krízu, musíme sústrediť všetku pozornosť na inováciu. Spolieham sa najmä na podniky, keďže už dokázali, že v oblasti inovácie sú práve ony kľúčom k úspechu. Ale úspešné novozaložené podniky v iných častiach sveta ukazujú, že sú ešte oblasti, kde sa Európa stále má čo učiť," povedal Tajani na dnešnom stretnutí s novinármi.

V rámci EÚ potvrdzuje svoju vedúcu pozíciu v celkovom hodnotení Švédsko, za ním nasleduje Dánsko, Nemecko a Fínsko. Slovenská republika patrí do deväťčlennej skupiny takzvaných miernych novátorov, spolu s Českou republikou, Gréckom, Maďarskom, Maltou, Poľskom, Portugalskom, Španielskom a Talianskom. Výkonnosť tejto skupiny krajín sa nachádza pod priemerom 27-člennej EÚ. Z hľadiska celkovej inovačnej výkonnosti sa Slovensko ocitlo na 6. priečke od konca, čo znamená, že nám v tejto oblasti patrí v EÚ až 22. miesto v poradí.

Priemerná inovačná výkonnosť sa meria pomocou zloženého ukazovateľa založeného na údajoch z 24 ukazovateľov a súčasná tabuľka odzrkadľuje stav z rokov 2009-2010.

"Naliehavo potrebujeme Európsky výskumný priestor, kde by dochádzalo ku zdravej konkurencii, dosahovali sa špičkové výsledky a ktorý by priťahoval a udržal si najlepšie talenty z celého sveta," uviedla v tejto súvislosti komisárka pre výskum, inovácie a vedu Máire Geoghegan-Quinnová.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA