Eurozóna očakáva pomoc od Číny, Indie, Brazíle, Ruska a JAR

Hamburg 28. novembra (TASR) - Nemecký denník Die Welt na svojej internetovej stránke priniesol úvahu o možnostiach rozvojových krajín pomôcť eurozóne prekonať dlhovú krízu. Do úvahy prichádza päť štátov - Čína, India, Brazília, Rusko a Juhoafrická republika (JAR). Ich spoločný názov je v angličtine BRICS.

Hamburg 28. novembra (TASR) – Nemecký denník Die Welt na svojej internetovej stránke priniesol úvahu o možnostiach rozvojových krajín pomôcť eurozóne prekonať dlhovú krízu. Do úvahy prichádza päť štátov – Čína, India, Brazília, Rusko a Juhoafrická republika (JAR). Ich spoločný názov je v angličtine BRICS. Rozdiel medzi ekonomikou najsilnejšieho a najslabšieho člena skupiny je formálne jedna ku desiatim.

Čína: Počet obyvateľov – 1,3 miliardy HDP 2010 – 5,9 bilióna USD (4,46 bilióna eur); Rast HDP v roku 2011 – 9,1 % (očakávaný) Inflácia 2011 – 5,5 % Devízové rezervy – 3,2 bilióna USD

India: Počet obyvateľov – 1,2 miliardy HDP 2010 – 4,1 bilióna USD Rast HDP – 7,6 (3. štvrťrok 2011) Inflácia – 10,1 % (september 2011) Devízové rezervy – 299,4 miliardy USD

Brazília

Počet obyvateľov – 195 miliónov HDP 2010 – 2,1 bilióna USD Rast HDP 2010 – 7,5 Inflácia 2010 – 5,9 % Devízové rezervy – 350 miliárd USD

Rusko Počet obyvateľov – 143 miliónov HDP 2010 – 1,5 bilióna USD Rast HDP – 4,1 – 4,2 % (odhad 2011) Inflácia – 5,2 % (január -október 2011) Devízové rezervy – 525,6 miliardy USD

Juhoafrická republika Počet obyvateľov – 50,5 milióna HDP 2010 – 543,8 miliardy USD Rast HDP – 3,1 % Inflácia – 6 % (október 2011) Devízové rezervy – 32 miliárd USD.

Členovia Európskej únie doviezli vlani z Číny tovary za 282 miliárd eur. Suma medziročne vzrástla o 18,9 %.

Číňania pozerajú na užitočnosť pomoci eurozóne cez svoju prizmu. Časopis Šeng-chuo Čou-kchan napísal, že ak Peking prispeje k zachovaniu stability eura, pomôže aj sám sebe. Európa "je naším najväčším exportným trhom, obchodným partnerom, dodávateľom technológie a tretím najväčším investorom, od neho závisí priveľa pracovných miest".

Predstavitelia Číny aj Indie tvrdia, že si eurozóna musí domáce úlohy pri zvládnutí dlhovej krízy urobiť sama.

Brazília by mala pomerne dosť prostriedkov na nákup dlhopisových titulov eurovalu. Ale chýba jej politická vôľa. Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová na nedávnom stretnutí skupiny G20 na agitáciu európskych kolegov odpovedala: "Nie". O nákup dlhopisov nemá krajina ani najmenší záujem.

Brazílčania sú presvedčení, že pre oživenie svetovej konjunktúry robia dosť tým, že ich ekonomika silno rastie a súbežne s ňou stúpa aj domáca spotreba.

Rusko je v súčasnosti stabilnejšie než kedykoľvek v minulosti. Ale jeho prosperita zatiaľ stále stojí alebo padá na cene ropy na svetovom trhu. V prípade novej recesie by rubeľ ihneď klesol a centrálna banka by musela siahnuť na devízové rezervy. Pred troma rokmi počas recesie ruský domáci produkt klesol o 7,9 %.

Juhoafrická republika je takisto exportnou surovinovou krajinou. Počas predchádzajúcej krízy prišla o milión pracovných miest a situácia sa ešte nevrátila do predchádzajúceho stavu. Masové prepúšťanie zasiahlo nielen bane, ale aj priemyselný sektor a turizmus. Uplynulý rok mala krajina najhoršiu turistickú sezónu za posledné desaťročie.

Pokles dopytu na svetovom trhu JAR vždy pociťuje silno. Prezident Jacob Zuma povedal, že jeho krajina podporuje medzinárodné úsilie zamerané na riešenie krízy v eurozóne, ale poukázal aj na nečinnosť EÚ a z nej vyplývajúce dôsledky na celom svete.

Informoval o tom nemecký denník Die Welt.

(1 EUR = 1,3229 USD)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA