Index ekonomických ukazovateľov eurozóny vo februári vzrástol

Brusel 26. marca (TASR) – Popredný ukazovateľ ďalšieho vývoja ekonomiky eurozóny vo februári vzrástol, už tretí mesiac po sebe. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu amerického ústavu Conference Board.

Februárová hodnota kľúčového indexu hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index, LEI), ktorý predpovedá vývoj ekonomiky menovej únie v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa vo februári zvýšila medzimesačne o 0,8 % na 105,2 bodu. Na porovnanie, v januári stúpla o 1,1 %.

No na druhej strane ďalší index, ktorý odráža hodnotenie súčasnej hospodárskej situácie v eurozóne, minulý mesiac klesol o 0,1 % na 102,4 bodu, zatiaľ čo v januári jeho hodnota stagnovala.

Podľa Jeana-Clauda Maniniho, hlavného ekonóma Conference Board pre Európu, februárové výsledky poukazujú na to, že ekonomika eurozóny je "krehká" a spotrebiteľský dopyt je stále slabý.

"Ekonomická aktivita eurozóny sa možno aj v prvom štvrťroku tohto roka znížila, čo by znamenalo recesiu, ale vzhľadom na vývoj LEI je pravdepodobné, že hospodárstvo menovej únie sa v nasledujúcich mesiacoch vráti k rastu, aj keď len veľmi miernemu," dodal.

Index LEI vychádza z ôsmich ukazovateľov, ktoré hodnotia ekonomickú aktivitu v eurozóne, ako sú napríklad index ekonomického sentimentu, index nových objednávok na produkty z eurozóny, index nákupných manažérov a ďalšie významné indikátory.

Viaceré z týchto ukazovateľov signalizujú, že výkon hospodárstva eurozóny sa v 1. štvrťroku 2012 zrejme znížil o 0,1 %. Po poklese vo 4. kvartáli 2011 o 0,3 % to znamená, že do eurozóny sa vracia recesia.

Informovala o tom agentúra RTTNews.

1 bal pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA