Index PMI bol v eurozóne už piaty mesiac pod 50 bodmi

Londýn 2. januára (TASR) – Index nákupných manažérov (PMI) v eurozóne vzrástol z novembrovej hodnoty 46,4 na decembrových 46,9 bodu. V novembri klesol na najnižšiu hodnotu za predchádzajúcich 28 mesiacov. Index zostal pod hranicou 50 bodov už päť mesiacov po sebe. Odborníci predpokladajú, že v prvých mesiacoch tohto roku bude jeho pokles pokračovať. Prinesie to nové prepúšťanie, znižovanie zásob a nákupu firiem.

Výroba v poslednom štvrťroku klesla vo všetkých krajinách eurozóny asi o 1,5 %. Uviedol to Chris Williamson, hlavný ekonóm spoločnosti Markit, ktorá index zostavuje. Index sa tvorí z úrovne produkcie a nových objednávok, ktoré priemyselné firmy dostávajú. Ak klesne pod 50 bodov, znamená to, že sa hodnotená krajina či skupina krajín dostáva z fázy rastu do obdobia kontrakcie.

Podnikateľská a spotrebiteľská dôvera v eurozóne klesá v dôsledku oslabenia rastu globálnej ekonomiky a chýb politikov, ktorým sa nepodarilo dosiahnuť pokrok v riešení dlhovej krízy v bloku. Prijaté opatrenia na obmedzenie výšky štátnych dlhov vytvárajú riziko, že v tomto roku dôjde k ďalšiemu oslabeniu ekonomiky eurozóny.

Podindex nových objednávok, ktorý je súčasťou PMI, v decembri dosiahol 43,5 bodu, v porovnaní s novembrom vzrástol o 0,9 bodu, ale ešte stále zostáva slabým. Markit upozorňuje na zhoršujúci sa pomer medzi výškou objednávok a úrovňou výroby. Williamson dodal, že objem objednávok klesá oveľa rýchlejšie, než dochádza k poklesu výroby. To je zreteľné v Nemecku. Je pravdepodobné, že vyťaženosť výrobných kapacít v nasledujúcich mesiacoch klesne v prípade, ak sa situácia nezmení.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 jns pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA