HOSPODÁRSTVO: Investorom v eurozóne sa tento mesiac prekvapujúco zhoršila nálada

Berlín 10. augusta (TASR) - Nálada investorov v eurozóne sa tento mesiac prekvapujúco zhoršila a ich dôvera v ekonomiku klesla, ale len mierne. To signalizuje, že región "zvláda" ochladzovanie globálneho hospodárstva aj neistotu v súvislosti s osudom Grécka. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na výsledky najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix.

Berlín 10. augusta (TASR) – Nálada investorov v eurozóne sa tento mesiac prekvapujúco zhoršila a ich dôvera v ekonomiku klesla, ale len mierne. To signalizuje, že región “zvláda” ochladzovanie globálneho hospodárstva aj neistotu v súvislosti s osudom Grécka. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na výsledky najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix.

Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 19 štátoch menovej únie, v auguste znížil o 0,1 bodu na 18,4 bodu z júlových 18,5 bodu. Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, pritom odhadovali, že hodnota indexu naopak stúpne, a to na 20,2 bodu.

Ale len mierny pokles indexu podľa analytikov zo Sentix naznačuje, že aj napriek nedávnym udalostiam je ekonomika eurozóny v relatívne dobrej forme a zvládla otrasy v Grécku, pád čínskych akcií aj spomaľovanie globálneho hospodárstva.

To sa prejavilo aj na raste čiastkového indexu, ktorý odráža hodnotenie súčasných podmienok v menovej únii. Jeho hodnota sa tento mesiac mierne zvýšila na 15,3 bodu zo 14,8 bodu v júli a dosiahla najvyššiu úroveň od júla 2011.

Na druhej strane, index očakávaní investorov tento mesiac klesol na 21,5 bodu z 22,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci.

Na prieskume Sentix, ktorý sa uskutočnil v dňoch 6. až 8. augusta, sa zúčastnilo 1002 investorov.

1 bal vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA