Montiho európska vysvetľovacia misia

Brusel 22. novembra (TASR) – Nový taliansky predseda vlády Mario Monti pricestoval dnes na svoje prvé pracovné stretnutia do Bruselu, kde má v mene talianskej vlády na programe rokovania s predsedom Európskej komisie (EK) Josém Manuelom Barrosom a predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom. Hlavnou témou rokovaní bude jeho vysvetlenie o implementácii úsporných opatrení, ktoré majú obnoviť dôveryhodnosť zadlženého Talianska na svetových finančných trhoch.

Ešte pred príchodom Montiho do Bruselu európsky komisár pre menové a hospodárske záležitosti Olli Rehn vyhlásil, že Taliansko jednoducho musí upraviť svoj rozpočet a rozbehnúť potrebné štrukturálne reformy, a varoval, že ostatní členovia eurozóny budú aj naďalej pokračovať v bezprecedentne prísnom monitoringu vývoja ekonomickej situácie v Taliansku. Podľa komisára Rehna je Berlusconiho vystriedanie Montiho technokratickým kabinetom v podstate dobrá správa už aj preto, že nový premiér má podporu naprieč celým politickým spektrom v krajine.

"Súčasná situácia v Taliansku nakoniec predstavuje vhodnú príležitosť na pozitívne zmeny. Verím, že zavedením správnej politiky Taliansko dokáže čeliť terajšej strate dôvery na svetových trhoch," uviedol v tejto súvislosti Rehn.

Taliansky premiér má pred sebou náročnú európsku agendu, keďže okrem dnešného rokovania s najvyššími lídrami EÚ má na pláne aj stretnutie s talianskymi poslancami Európskeho parlamentu (EP), ktorí sa taktiež dožadujú vysvetlenia situácie doma, a vo štvrtok ho v Štrasburgu čaká konfrontácia s "motorom EÚ", nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, teda s dvojicou štátnikov, ktorí jeho predchodcovi Berlusconimu v hospodárskych veciach vôbec nedôverovali. Práve ich bude musieť najviac presviedčať o tom, že Taliansko vykročilo pravou nohou na cestu hospodárskej obnovy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA