HOSPODÁRSTVO: Obchodný prebytok eurozóny vzrástol v júni na 6-mesačné maximum

Luxemburg 17. augusta (TASR) - Obchodný prebytok eurozóny vzrástol v júni na šesťmesačné maximum, keď rast vývozu prekonal tempo rastu dovozu. Oznámil to dnes európsky štatistický úrad Eurostat. Informoval o tom portál RTTNews.

Luxemburg 17. augusta (TASR) – Obchodný prebytok eurozóny vzrástol v júni na šesťmesačné maximum, keď rast vývozu prekonal tempo rastu dovozu. Oznámil to dnes európsky štatistický úrad Eurostat. Informoval o tom portál RTTNews.

Prebytok zahraničného obchodu eurozóny na sezónne upravenej báze dosiahol v júni 21,9 miliardy z nahor revidovaných 21,3 miliardy eur v máji. Je to najvyššia hodnota prebytku zahraničného obchodu od decembra minulého roka, keď dosiahol 22,5 miliardy eur.

Pod zvýšenie prebytku sa podpísal najmä výraznejší rast exportu než importu. Vývoz sa v júni oproti máju zvýšil o 1,4 %, zatiaľ čo dovoz zaznamenal medzimesačný rast o 1,2 %.

Napriek rastu prebytku na najvyššiu hodnotu za šesť mesiacov nebol výsledok v súlade s očakávaniami ekonómov. Tí počítali s rastom na 23,1 miliardy eur.

Medziročne sa export zvýšil o 12 %, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 7 %. Výsledkom je medziročný rast júnového prebytku na neupravenej báze na 26,4 miliardy eur. V júni minulého roka predstavoval 16 miliárd eur.

12 dan vjo

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA