Podľa WTO Čína porušila pravidlá obchodu pri vývoze surovín

Ženeva 30. januára (TASR) – Svetová obchodná organizácia (WTO) dnes rozhodla v prospech Európskej únie (EÚ), Spojených štátov a Mexika v spore s Čínou pre obmedzovanie vývozu nerastných surovín z ázijskej krajiny. Dala tak najavo, že Čína musí zvýšiť vývoz citlivých nerastných surovín do Európy a Severnej Ameriky.

WTO rozhodovala v spore už minulý rok, keď za pravdu Európe a americkým krajinám dal nižší tribunál organizácie. Európania a Američania sa sťažovali, že obmedzovanie vývozu niektorých strategických surovín z Číny, ako sú koks, bauxit, zinok a suroviny s obsahom magnézia, fosforu a kremíka, zvyšuje ceny a zvýhodňuje čínskych producentov. Niektoré zo surovín sa totiž ťažia iba v Číne, pričom sú kľúčové v automobilovom, elektronickom, farmaceutickom a iných sektoroch.

Čína zasa poukazovala na to, že obmedzenia robí pre ochranu životného prostredia a zdravie svojho obyvateľstva, a proti minuloročnému rozhodnutiu sa odvolala. Odvolací panel však opäť potvrdil oprávnenosť sťažnosti EÚ, USA a Mexika, ku ktorým sa pridali aj Saudská Arábia, India, Turecko, Japonsko a Brazília.

"Dnešná správa znamená obrovské víťazstvo pre Spojené štáty, najmä pre amerických výrobcov a zamestnancov," povedal obchodný splnomocnenec USA Ron Kirk. Komisár EÚ pre obchod Karel De Gucht dodal, že "konečné rozhodnutie WTO je obrovským úspechom úsilia Bruselu zabezpečiť európskemu priemyslu adekvátny prístup ku kľúčovým nerastným surovinám".

Čína na verdikt reagovala oznámením, že rozhodnutie WTO rešpektuje.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA