Pokles aktivity súkromného sektora eurozóny sa v decembri spomalil

Londýn 4. januára (TASR) – Pokles aktivity súkromného sektora eurozóny sa v decembri 2011 trocha spomalil, a to vďaka konjunktúre v Nemecku. Napriek tomu ďalšie ukazovatele naznačujú, že región ako celok sa recesii nevyhne. Dôvodom sú dlhové problémy tzv. okrajových štátov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry Markit.

Podľa týchto výsledkov kombinovaný index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index, PMI) pre sektory služieb aj výroby v eurozóne, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, v decembri vzrástol, už druhý mesiac po sebe, a to na 48 bodov z revidovaných novembrových 47 bodov. Decembrový index je o niečo vyšší ako 47,9 bodu, ktoré dosiahol v predbežnom odhade.

Napriek lepším ako očakávaným výsledkom sa však hodnota indexu už štyri mesiace pohybuje pod zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu.

Z prieskumu tiež vyplýva, že k zvýšeniu decembrovej hodnoty indexu najviac prispeli Nemecko a Francúzsko, dve najväčšie ekonomiky bloku, zatiaľ čo výkon tretieho Talianska a štvrtého Španielska, ako aj ďalších okrajových ekonomík v závere minulého roka už zrejme klesol.

Aktivita sektora služieb, ktorý je dominantným sektorom eurozóny, sa v decembri tiež zvýšila na 48,3 bodu zo 47,5 bodu v novembri.

Analytici na základe týchto výsledkov predpovedajú, že výkon hospodárstva eurozóny sa vo 4. kvartáli oproti predchádzajúcim trom mesiacom znížil o 0,6 %.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA