HOSPODÁRSTVO: Slovinsko by chcelo, aby EÚ ukončila sankcie proti Rusku

Ľubľana 27. júla (TASR) - Slovinsko by chcelo, aby Európska únia (EÚ) ukončila ekonomické sankcie proti Rusku, pretože škodia jeho zahraničnému obchodu. Vyhlásil to dnes slovinský premiér Miro Cerar po rokovaniach s predsedom ruskej vlády Dmitrijom Medvedevom, ktorý je na návšteve v Ľubľane. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Ľubľana 27. júla (TASR) – Slovinsko by chcelo, aby Európska únia (EÚ) ukončila ekonomické sankcie proti Rusku, pretože škodia jeho zahraničnému obchodu. Vyhlásil to dnes slovinský premiér Miro Cerar po rokovaniach s predsedom ruskej vlády Dmitrijom Medvedevom, ktorý je na návšteve v Ľubľane. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Balkánsky štát tak patrí medzi zlomok členských krajín EÚ, ktorých lídri obhajujú ukončenie sankcií proti Rusku. Brusel vlani zaviedol reštrikcie proti Moskve pre anexiu Krymu a podporu ukrajinských separatistov. Ruská ekonomika sa v dôsledku sankcií a tiež pre nízke ceny ropy prepadla do recesie, prvej od roku 2009.

“Slovinsko chce vidieť ukončenie sankcií, ktoré EÚ uvalila na Ruskou, keďže škodia obchodu medzi oboma krajinami,” povedal Cerar a dodal, že Slovinsko bude presadzovať túto požiadavku v rámci EÚ, ale konečné rozhodnutie musia prijať všetky štáty bloku.

Lídri EÚ predĺžili sankcie proti Moskve do konca januára 2016 a ich prípadné zrušenie musia jednomyseľne schváliť všetci členovia únie. Slovinsko a aj ďalší odporcovia sankcií, napríklad Grécko, sa pritom pri vstupe do únie zaviazali, že budú stáť na strane väčšiny.

Sankcie proti Rusku tvrdo zasiahli dvoch najväčších slovinských exportérov: výrobcu bielej techniky Gorenje aj farmaceutickú spoločnosť Krka. Export zo Slovinska do Ruska sa v 1. štvrťroku 2015 prepadol zhruba o tretinu v porovnaní s posledným kvartálom 2014.

12 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA