HOSPODÁRSTVO: Súkromný sektor eurozóny v októbri vzrástol, ale len mierne

Brusel 4. novembra (TASR) - Súkromný sektor eurozóny v októbri vzrástol, ale len mierne. Masívny program stimulov, ktorým sa Európska centrálna banka (ECB) snaží podporiť hospodárstvo menového bloku, sa tak zatiaľ neodrazil ani na tempe jeho rastu, ani na oživení inflácie. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.

Brusel 4. novembra (TASR) – Súkromný sektor eurozóny v októbri vzrástol, ale len mierne. Masívny program stimulov, ktorým sa Európska centrálna banka (ECB) snaží podporiť hospodárstvo menového bloku, sa tak zatiaľ neodrazil ani na tempe jeho rastu, ani na oživení inflácie. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.

Podľa spresnených výsledkov Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov v októbri zvýšil na 53,9 bodu zo septembrových 53,6 bodu. Spresnená hodnota októbrového PMI tak mierne zaostala za rýchlym odhadom, podľa ktorého mal dosiahnuť 54 bodov.

Hodnota indexu sa opäť o niečo vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. PMI súkromného sektora eurozóny sa pohybuje and touto hranicou od júla 2013.

Spresnená hodnota PMI potvrdzuje, že eurozóna si udržuje stabilné, ale zatiaľ stále len mierne tempo rastu, skonštatoval hlavný ekonóm Markit Chris Williamson.

Prieskum ukázal tiež, že PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v októbri zvýšil na 54,1 bodu z 53,7 bodu v septembri, čo bola jeho najnižšia hodnota za sedem mesiacov. Ale aj v tomto prípade bol októbrový spresnený PMI sektora služieb nakoniec nižší ako 54,2 bodu pri rýchlom odhade.

Na druhej strane PMI výrobného sektora eurozóny sa v októbri nakoniec zvýšil na 52,3 bodu zo septembrových 52 bodov, aj keď mal podľa predbežného prieskumu stagnovať.

Podľa Markit tieto výsledky zodpovedajú tempu rastu ekonomiky zhruba na úrovni 0,4 %.

ECB v rámci tzv. kvantitatívneho uvoľňovania (QE) pumpuje do ekonomiky každý mesiac 60 miliárd eur, aby jej pomohla nabrať tempo a naštartovala aj infláciu.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne pritom v októbri stagnovali, čo znamená, že ECB je naďalej pod tlakom, aby ešte viac uvoľnila menovú politiku. Ekonómovia predpovedajú, že banka v decembri pravdepodobne opäť zníži depozitné sadzby, ktoré sa už záporné.

1 bal zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA