HOSPODÁRSTVO:Rast aktivity v sektore služieb aj vo výrobe sa v eurozóne spomalil

Londýn 23. júna (TASR) - Tempo rastu aktivity v sektore služieb aj v priemyselnom sektore eurozóny sa v júni spomalilo. To vyvoláva pochybnosti o "sile" a udržaní spotrebiteľského dopytu v krajinách menovej únie. Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Markit index nákupných manažérov zo sektora služieb eurozóny (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý naznačuje, ako sa bude ďalej vyvíjať dané ...

Londýn 23. júna (TASR) – Tempo rastu aktivity v sektore služieb aj v priemyselnom sektore eurozóny sa v júni spomalilo. To vyvoláva pochybnosti o “sile” a udržaní spotrebiteľského dopytu v krajinách menovej únie.

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Markit index nákupných manažérov zo sektora služieb eurozóny (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý naznačuje, ako sa bude ďalej vyvíjať dané odvetvie, sa v júni znížil na 55,4 bodu z májových 56,2 bodu. Ide o prvý pokles tohto indexu od februára 2010 a hlbšie ako na 55,9 bodu, ktoré očakávali analytici.

Aj keď sa hodnota indexu stále drží nad kritickou hranicou 50 bodov, ktoré oddeľuje rast aktivity v danom odvetví od jej poklesu, júnové zníženie PMI len zvýraznilo obavy o fiškálne “zdravie” eurozóny a ďalší vývoj spotrebiteľského dopytu.

Aj nákupní manažéri z výrobného sektora sa obávajú budúcnosti, o čom svedčí pokles PMI v júni na 55,8 bodu z májových 56,5 bodu.

Kombinovaný index pre oba sektory – servis aj výrobu, ktorý slúži ako podklad pre odhad vývoja celej ekonomiky, sa minulý mesiac znížil na 56 bodov z májových 56,4 bodu.

Podľa analytikov, ktorých oslovila agentúra Reuters, sa už objavujú prvé, aj keď zatiaľ len slabé náznaky, že zotavovanie eurozóny začína strácať tempo.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA