Hugauová: Dánsko preberá predsedníctvo počas najväčšej krízy v histórii EÚ

Bratislava 12. januára (TASR) – Dánsko 1. januára prebralo predsedníctvo v EÚ počas jednej z najväčších a možno aj najväčšej krízy v histórii únie. V Bratislave to dnes vyhlásila dánska veľvyslankyňa Anita Hugauová počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavila priority svojej krajiny.

Napriek nepriaznivej východiskovej situácie sa Dánsko pokúsi dosiahnuť čo najlepšie výsledky pre Európu, dodala Hugauová na pôde Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku.

Veľvyslankyňa pripomenula, že od roku 1973 ide o siedme dánske predsedníctvo v EÚ. Za najúspešnejšie označila predsedníctvo z roku 2002. V jeho závere sa rozhodlo o prijatí desiatich nových štátov do Únie vrátane Slovenska, ktoré je členom od mája 2004.

Oproti minulým predsedníctvam sa štruktúra orgánov EÚ zmenila. Pribudli posty predsedu a šéfa diplomacie, ktorými sú Herman Van Rompuy a Catherine Ashtonová. Dánsko však verí v tesnú spoluprácu s oboma orgánmi i s Európskym parlamentom, uviedla Hugauová.

Zjavne najväčším problémom, ktorý dánske predsedníctvo čaká, je finančná a dlhová kríza. Ambasádorka v tejto súvislosti vyhlásila, že Európa musí byť viac zodpovedná.

Napriek tomu, že Dáni vstup do eurozóny v referende odmietli, dánska koruna je silne previazaná s eurom a Kodaň má preto bytostný záujem o riešenie finančnej a dlhovej krízy, povedala Hugauová s tým, že EÚ musí byť viac zodpovedná.

V čase dánskeho predsedníctva sa tiež bude rozhodovať o rozpočte únie na roky 2014-2020. Rozpočet podľa Dánska treba nastaviť tak, aby bol motorom hospodárskeho rozvoja EÚ.

V ekonomickej oblasti sa Kodaň sústredí na posilňovanie jednotného trhu vrátane rušenia administratívnych prekážok pre malé a stredné podniky. Prioritou je aj budovanie jednotného trhu a jednotnej infraštruktúry v energetike.

Na otázku, či by dôveru v eurozónu nepodporil vstup Dánska, veľvyslankyňa povedala, že referendum o vstupe nie je v programe vlády, ktorá nastúpila pred tromi mesiacmi. Pripomenula, že podpora pre takýto krok je len niečo viac ako 30 percent.

Vzhľadom na to, že tzv. arabská jar z minulého roku vyvolala záplavu utečencov smerujúcich do Európy hlavne z Afriky, čo bolo zaťažkávacou skúškou pre schengenský systém, Dánsko bude počas predsedníctva pracovať aj na harmonizácii azylového systému.

Jednou z tém predsedníctva bude tiež rozbehnutý proces rozširovania únie o Island, Čiernu Horu, Srbsko a Turecko.

"Dánske predsedníctvo je príležitosťou na prijatie rozhodnutí, ktoré Európsku úniu vyvedú z krízy a posilnia jednotu EÚ. Som presvedčený, že toto predsedníctvo bude úspechom pre Dánsko, ako aj pre celú Európsku úniu," vyhlásil vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek, ktorý tento post zastáva od 1. januára.

Marios Kunturidis, veľvyslanec Cypru, ktorý bude únii predsedať v druhom polroku, vyhlásil, že treba riešiť sociálne problémy vyvolané krízou. V súvislosti so snahami Turecka, ktoré okupuje severnú časť Cypru, o vstup do EÚ Kunturidis poukázal na vyjadrenia únie, ktorá odmieta nátlakové akcie zo strany Ankary. Veľvyslankyňa Dánska, ktoré je rozšíreniu únie o Turecko naklonené, povedala, že podmienky na prijatie Turecka sú jasne stanovené.

ari vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA