I. Korčok: Nepatríme medzi tých, ktorí podporujú užšie štruktúry v rámci EÚ

Bratislava/Brusel 6. decembra (TASR) – Slovensko zastáva názor, že ak by k malo dôjsť k zásadným zmenám v Lisabonskej zmluve, tak najskôr na úrovni celej 27-člennej únie. Uviedol to dnes veľvyslanec SR pri Európskej únii Ivan Korčok v reakcii na vyhlásenie francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Tí v pondelok po ukončení dvojstranných parížskych predsummitových rokovaní uviedli, že navrhujú prijatie novej Zmluvy o Európskej únii, ktorá by mala zvýšiť finančnú disciplínu členov eurozóny.

"Zaznamenali sme toto stretnutie lídrov z Nemecka a Francúzska a samozrejme, zatiaľ sú známe iba také hrubé kontúry. Ich návrh bude ešte predmetom ďalšieho rokovania, ale to, čo zdôrazňujeme v našej pozícii, ak k takýmto zmenám dôjde, je v záujme všetkých krajín, vrátane SR, aby sme sa to pokúsili urobiť najskôr ako 27 krajín," povedal slovenský veľvyslanec pri EÚ.

Ivan Korčok dodal, že Slovensko samozrejme presadzuje prísne nastavenie systému a čo najautomatickejšie sankcie pre rozpočtovo nedisciplinovaných hráčov, ale prípadné zmeny Zmluvy o EÚ by znamenali veľké posuny v európskej integrácii. To, čo nemecko-francúzsky tandem avizuje, je užšia politická integrácia a vytváranie akýchsi prvých kontúr fiškálnej únie.

"Určite nepatríme medzi tých, ktorí by podporovali vytváranie akejsi užšej štruktúry v rámci EÚ alebo, ako to naznačujú mnohí, vytvorenie akéhosi právneho a politického rámca mimo Európskej únie," povedal Korčok pre TASR.

Slovenský diplomat pritom upozornil, že z hľadiska Slovenska menová únia nie je niečo vyňaté z Európskej únie, je to jej integrálna súčasť, pričom právne ošetrenú výnimku má v tomto smere iba Dánsko a Spojené kráľovstvo.

"Všetky ostatné krajiny majú záväzok vstúpiť do menovej únie. Takže myslíme si, že teraz je to skôr o tom, ako nastaviť systém pravdepodobnej hlbšej politickej integrácie tak, aby nebránil tým krajinám, ktoré majú záujem vstúpiť do menovej únie pokiaľ tieto podmienky splnia a pokiaľ to bude ich politická vôľa," poznamenal Korčok.

Slovenský veľvyslanec spresnil, že prvý a primárny záujem Slovenska je urobiť všetky avizované zmeny v rámci európskej dvadsaťsedmičky.

"Jedine pokiaľ by si to situácia vyžadovala a tieto zmeny sa ukážu ako fakticky nevyhnutné, až potom sa môžeme dohodnúť na zmenách iba v rámci eurozóny," povedal Korčok.

(spravodajca Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA