I. ŠTEFANEC: Ak nám občania pomôžu, Európsky parlament bude mať len jedno sídlo

Brusel/Bratislava 13. mája (TASR) - Slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (nezávislý/Európska ľudová strana) dnes oznámil, že spolu s ďalšími kolegami zo zákonodarného zboru EÚ inicioval petíciu, ktorá má prinútiť vlády členských štátov, aby ukončili každomesačné sťahovanie poslancov a zamestnancov EP medzi Bruselom a Štrasburgom. "Ročne sa na tento presun minie takmer ...

Brusel/Bratislava 13. mája (TASR) – Slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (nezávislý/Európska ľudová strana) dnes oznámil, že spolu s ďalšími kolegami zo zákonodarného zboru EÚ inicioval petíciu, ktorá má prinútiť vlády členských štátov, aby ukončili každomesačné sťahovanie poslancov a zamestnancov EP medzi Bruselom a Štrasburgom.

“Ročne sa na tento presun minie takmer 114 miliónov eur, ktoré by sa dali využiť efektívnejšie. Len pre porovnanie, približne toľko stáli v roku 2012 výdavky na všetky vzdelávacie programy vrátane Erasmu,” zdôraznil Štefanec.

Europoslanec zároveň upozornil na ekologickú záťaž pravidelného sťahovania europoslancov a ich personálu. V podobe emisií CO2 sa to podľa jeho slov dá premeniť na 4900 spiatočných letov medzi Berlínom a New Yorkom.

Tento stav je podľa Štefanca neudržateľný, aj preto sa už po svojom nástupe do funkcie zapojil do staršej iniciatívy europoslancov Single Seat (Jedno sídlo), ktorá žiada dohodu o jednom sídle Európskeho parlamentu

Európsky parlament je zrejme jediný legislatívny orgán na svete, ktorý nemôže sám rozhodovať o tom, kde bude zasadať. Na zmenu je potrebné otvorenie Lisabonskej zmluvy a na to zas konsenzus medzi všetkými členskými štátmi. Práve preto sme sa rozhodli iniciovať petíciu, ktorú môže podpísať každý občan Európskej únie a prejaviť tak svoj nesúhlas s plytvaním spoločnými peniazmi,” zhodnotil situáciu Štefanec.

Občianska petícia je smerovaná na vlády členských štátov EÚ, aby sa touto otázkou začali vážne zaoberať. Podpis je možné pripojiť aj elektronicky na internetovej adrese: https://www.change.org/singleseat

V roku 2012 až 78 percent europoslancov podporilo v hlasovaní myšlienku zavedenia jedného sídla Európskeho parlamentu, pričom podporu pre jedno sídlo vyslovili všetky vtedajšie politické frakcie v EP.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA