ICTY žiada Srbsko o opätovné zatknutie a vydanie Šešelja

Brusel/Haag 26. mája (TASR) - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu požiadal Srbsko o čo najrýchlejšie zadržanie a vydanie krajne pravicového politika Vojislava Šešelja. Uviedla to dnes belgická tlačová agentúra Belga. Srbské ministerstvo spravodlivosti podľa tohto zdroja potvrdilo, že dostalo od ICTY žiadosť, aby úrady zadržali Vojislava Šešelja 26. mája...

Brusel/Haag 26. mája (TASR) – Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu požiadal Srbsko o čo najrýchlejšie zadržanie a vydanie krajne pravicového politika Vojislava Šešelja. Uviedla to dnes belgická tlačová agentúra Belga.

Srbské ministerstvo spravodlivosti podľa tohto zdroja potvrdilo, že dostalo od ICTY žiadosť, aby úrady zadržali Vojislava Šešelja 26. mája “alebo čo najskôr” a opätovne ho vydali do Haagu. Šešelj bol vlani v novembri podmienečne prepustený na kauciu.

Srbský minister domáceho a zahraničného obchodu Rasim Ljajič, ktorý má na starosť spoluprácu s ICTY, už skôr v rozhovore pre srbský denník Blic uviedol, že nebude možné odovzdať Šešelja do Haagu v termíne požadovanom Haagom.

“Je nemožné, aby bol Šešelj prevezený 26. mája. Sme viazaní zákonom (o spolupráci s ICTY), ktorý stanovuje konkrétne lehoty. Ak zatkneme Šešelja, musíme dodržať stanovený postup, ktorý v ideálnom prípade potrvá od desať do 15 dní,” citovala Belga srbského ministra.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu ešte v marci nariadil návrat Šešelja do väzby v Haagu. Srbský politik, obvinený z vojnových zločinov, opakovane uviedol, že odmieta svoj návrat pred tento súd.

Šešelj bol podmienečne prepustený na kauciu z dôvodu liečby rakoviny hrubého čreva, ktorá sa rozšírila aj na pečeň. Začiatkom mája podľa informácií jeho Srbskej radikálnej strany podstúpil v Srbsku ďalšiu operáciu.

Medzinárodný tribunál Šešelja súdi za sériu závažných zločinov, ktorých sa mal dopustiť počas vojen v Juhoslávii pred 20 rokmi na obyvateľstve nesrbského pôvodu. Šešelj čelí obvineniam z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a etnických čistiek v rozsiahlych častiach Bosny, Chorvátska a srbskej provincie Vojvodina.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA