Irán: Vláda poprela správy o zastavení vývozu ropy do EÚ

Teherán 15. februára (TASR) – Iránske ministerstvo ropného priemyslu dnes poprelo správy štátnych médií, podľa ktorých Irán rozhodol o zastavení vývozu ropy do šiestich krajín EÚ.

"Popierame túto správu… Ak sa takéto rozhodnutie prijme, oznámi ho iránska Najvyššia rada pre národnú bezpečnosť," povedal agentúre Reuters hovorca ministerstva.

Iránska televízia Press TV, ktorá vysiela v anglickom jazyku, predtým uviedla, že Teherán zastavil vývoz ropy do Francúzska, Portugalska, Talianska, Grécka, Holandska a Španielska.

Predstavitelia EÚ vyhlásili, že prípadné zastavenie dodávok ropy z Iránu by nespôsobilo nedostatok tejto suroviny, keďže členské krajiny majú dostatočné zásoby na približne 120 dní. Saudská Arábia tiež vyjadrila pripravenosť uspokojiť zvýšený dopyt v prípade iránskeho embarga.

Správe Press TV predchádzali rokovania zástupcov šiestich európskych veľvyslanectiev v Teheráne s iránskymi predstaviteľmi o sankciách EÚ voči islamskej republike za jej kontroverzný jadrový program.

Agentúra Mehr uviedla, že veľvyslancov Talianska, Španielska, Francúzska, Grécka, Portugalska a Holandska pozvalo na rokovanie iránske ministerstvo zahraničných vecí. Podľa správy sa rokovania sústredili na otázku sankcií EÚ, medzi ktorými je i bojkotovanie nových ropných kontraktov EÚ s Iránom.

Irán ostro kritizuje európske sankcie, ktoré sú podľa Teheránu dielom USA a dôkazom, že EÚ nekoná v zhode so svojimi záujmami.

Spojené štáty a ich západní spojenci obviňujú Irán, že svojím jadrovým programom smeruje k výrobe atómovej zbrane pre vlastné účely.

V roku 2010 bol Irán piatym najväčším dodávateľom ropy do EÚ, po Rusku, Nórsku, Líbyi a Saudskej Arábii.

2 1 20 ari hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA