Iránsky prezident kritizoval európske krajiny, ktoré sú “bábkami” USA

Teherán 23. novembra (TASR) – Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes odsúdil európske krajiny, ktoré sprísňujú sankcie voči jeho krajine. Sú podľa neho "bábkami" Ameriky. A vyjadril prekvapenie nad ich krokmi izolovať iránsku centrálnu banku.

"S Amerikou sme nemali žiadne vzťahy počas uplynulých 32 rokov, preto sme s nimi nemali žiaden vzťah včera a nebudeme mať zajtra," vyhlásil Ahmadínežád v prejave, ktorý prenášala televízia v priamom prenose. "Sme však prekvapení európskymi bábkami, ktoré okamžite opakujú čokoľvek ich pán povie ako bezmocní sluhovia."

USA, Británia a Kanada oznámili v pondelok uvalenie nových sankcií na iránske sektory energetiky a financií a Európska únia ich nasledovala v utorok s cieľom prinútiť sústredeným nátlakom Teherán zastaviť svoj jadrový program.

"Povedali – mali by sme prerušiť vzťahy s centrálnou bankou a zablokovať financie Iráncov -," povedal Ahmadínežád. A obvinil západné krajiny, že chcú vykradnúť iránske bankové účty v zahraničí, aby si pomohli vo vlastnej súčasnej finančnej kríze.

Zdroj: Reuters

1 žab juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA