Írsko: O potrebe referenda o fiškálnej únii zrejme rozhodne najvyšší súd

Dublin 8. januára (TASR) – Predstavitelia írskej vlády zvažujú možnosť, že požiadajú nového prezidenta Michaela Higginsa, aby sa na najvyšší súd obrátil so žiadosťou o rozhodnutie, či je potrebné vypísať v Írsku referendum o prijatí zmien vo fungovaní EÚ, týkajúcich sa zjednotenia fiškálnych pravidiel.

Íri by podľa ústavy mali v referende hlasovať o každom významnom odovzdaní právomocí do Bruselu. Írske ministerstvo pre európske záležitosti konštatovalo, že zatiaľ nie je jednoznačné, či bude potrebné hlasovať.

Ako podotkla agentúra Reuters, írska vláda, naklonená myšlienke fiškálnej únie, by pravdepodobne neváhala vyhnúť sa referendu po skúsenostiach z minulosti, keď Íri len s ťažkosťami prijali Lisabonskú zmluvu po opakovanom plebiscite.

Noviny The Sunday Business Post dnes konštatovali, že viacerí ministri uprednostňujú, aby sa na najvyšší súd v tejto veci obrátil prezident Higgins, čím by vláda zmiernila podozrenie, že sa chce vyhnúť ľudovému hlasovaniu.

V prípade takéhoto postupu by vláda zmeny v Lisabonskej zmluve najprv schválila a dala ich na podpis prezidentovi. Ten by sa pred uvedením dodatku v platnosť podľa plánu vlády obrátil na najvyšší súd, aby ten rozhodol o prípadnej potrebe referenda.

Právo predložiť súlad prijatej legislatívy s ústavou je jednou z mála právomocí, ktorá zostala prezidentovi Írskej republiky. Od roku 1937 ju prezidenti využili 15 krát, informovala agentúra Reuters.

1 cve

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA