EÚ chce využiť uskladnené údaje za miliardy eur

Brusel 12. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) začala dnes s realizáciou európskej stratégie otvoreného prístupu k údajom, od ktorej sa očakáva, že posilní hospodárstvo EÚ každoročne 40 miliardami eur. Podľa stanoviska EK majú orgány verejnej správy v Európe k dispozícii skutočný poklad v podobe nevyužitého ekonomického potenciálu, ktorý v sebe skrývajú obrovské množstvá informácií zhromaždených mnohými orgánmi a útvarmi verejnej správy.

Stratégia na zlepšenie výsledkov v celej EÚ je založená na troch pilieroch. V prvom rade EK pôjde príkladom a otvorí svoje "pokladnice" s informáciami verejnosti prostredníctvom nového bezplatného dátového portálu. V druhom rade sa zabezpečia rovnaké podmienky pre otvorený prístup k údajom v celej EÚ. A napokon sa tieto nové opatrenia podporia vďaka 100 miliónom eur, ktoré sa v období 2011 až 2013 poskytnú na financovanie výskumu v oblasti zdokonalených technológií spracovania údajov.

"Dnes vysielame orgánom verejnej správy jasný signál: vaše údaje majú vyššiu hodnotu, ak sa s nimi podelíte. Preto ich začnite šíriť, a to hneď. Využite tento rámec a pripojte sa k ďalším inteligentným lídrom, ktorí už ťažia z otvoreného prístupu k údajom. Daňoví poplatníci za tieto informácie už zaplatili, takže to najmenej, čo môžeme urobiť, je vrátiť ich naspäť tým, ktorí ich chcú využiť novými spôsobmi na pomoc ľuďom a pri vytváraní nových pracovných príležitostí a posilňovaní rastu," uviedla dnes podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová, zodpovedná za digitálnu agendu EÚ.

Vďaka novým opatreniam zastáva EÚ popredné postavenie, pokiaľ ide o opätovné používanie informácií verejného sektora. Posilní sa nimi prosperujúci sektor, ktorý premieňa nespracované údaje na materiál, od ktorého závisia stovky miliónov používateľov informačných a komunikačných technológií. Ide napríklad o aplikácie inteligentných telefónov (napríklad mapy), dopravné a meteorologické informácie v reálnom čase, nástroje na porovnanie cien atď. Prínosy budú pociťovať aj novinári a akademická obec. Komisia navyše zverejní svoje vlastné údaje prostredníctvom nového dátového portálu. Na tento projekt EK už zadala zákazku, pričom spustenie portálu sa očakáva na jar 2012.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA