Izrael prerušil stretnutia s predstaviteľmi EÚ v reakcii na označovanie tovaru

Brusel 11. novembra (TASR) - Izraelská vláda pozastaví sériu nadchádzajúcich stretnutí s predstaviteľmi Európskej únie na protest proti jej rozhodnutiu špecificky označovať izraelský tovar pochádzajúci z okupovaných palestínskych území. Židovský štát ohľadom tejto záležitosti vysiela "veľmi silný odkaz" nesúhlasu, uviedla dnes námestníčka izraelského ministra zahraničných vecí Cipi ...

Brusel 11. novembra (TASR) – Izraelská vláda pozastaví sériu nadchádzajúcich stretnutí s predstaviteľmi Európskej únie na protest proti jej rozhodnutiu špecificky označovať izraelský tovar pochádzajúci z okupovaných palestínskych území.

Židovský štát ohľadom tejto záležitosti vysiela “veľmi silný odkaz” nesúhlasu, uviedla dnes námestníčka izraelského ministra zahraničných vecí Cipi Chotovelyová, ktorú citovala agentúra AP.

“Tvrdíme, že ak prijímate takéto extrémne kroky označovania produktov, čím nás bojkotujete, nemôžete byť zapojení do toho, čo sa deje na Blízkom východe,” povedala Chotovelyová pre televíznu stanicu Channel 2 TV.

Hovorca daného rezortu Emmanuel Nachshon doplnil, že Izrael pozastaví sériu pravidelných rozhovorov o politických otázkach na Blízkom východe, ľudských právach a medzinárodných organizáciách s tým, že opatrenie má byť dočasné.

Brusel trvá na tom, že cieľom inkriminovanej iniciatívy nie je bojkotovať produkty z okupovaných území. Tento tovar tvorí menej než päť percent izraelského exportu určeného pre EÚ.

V súčasnosti je tovar zo židovských osád, ktoré sú podľa medzinárodného práva ilegálne, označovaný ako izraelský. Výzva Európskej komisie ako exekutívy EÚ ukladá pre potravinársky priemysel a distribučné siete povinné uvádzanie pôvodu takýchto výrobkov – prevažne ovocia a zeleniny – na etiketách.

3 20 tth rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA