J. HOLJENČÍK: Ceny energií zostanú aj v Energetickej únii v krajinách EÚ rôzne

Bratislava 27. júla (TASR) – Ceny energií zostanú aj v Energetickej únii v jednotlivých členských krajinách EÚ rôzne. Uviedol to dnes v Bratislave na tlačovej besede po pracovnom stretnutí šéfov regulačných úradov Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík. Ceny energií podľa Holjenčíka nebudú unifikované, pretože každá ...

Bratislava 27. júla (TASR) – Ceny energií zostanú aj v Energetickej únii v jednotlivých členských krajinách EÚ rôzne. Uviedol to dnes v Bratislave na tlačovej besede po pracovnom stretnutí šéfov regulačných úradov Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík.

Ceny energií podľa Holjenčíka nebudú unifikované, pretože každá krajina má rôzny energetický mix, rôznu energetickú sústavu, rôznu štruktúru priemyslu a rôznu štruktúru odberateľov. “Už len z tohto pohľadu je na mieste tvrdenie, že ceny musia zostať rôzne. Nemali by sa samozrejme odlišovať diametrálne, ale určite budú rôzne aj v budúcnosti, a to aj v prípade, že bude Energetická únia a že by boli jednotné pravidlá,” spresnil predseda ÚRSO.

Český Energetický úrad zastupovala na rokovaní jeho predsedníčka Alena Vitásková. Maďarský regulačný úrad reprezentoval jeho podpredseda Attila Nyikos, Margorzata Kozak zastupovala poľský regulačný úrad.

Účastníci stretnutia podľa Holjenčíka podporujú projekt Energetickej únie, avšak za rešpektovania podmienky plnej implementácie tretieho energetického balíčka, zachovania suverenity členských štátov pri voľbe tvorby svojho energetického mixu a pri posilnení bezpečnosti dodávok podporou cezhraničných prepojení s elektrinou a plynom za efektívne vynaložené náklady. Podmienkou podpory je aj vytvorenie priestoru pre nízkouhlíkové technológie tak, aby sa zvýšila konkurencieschopnosť európskeho priemyslu.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

jal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA