J. Kollár: Odbory odmietajú smernice EÚ potláčajúce sociálne práva zamestnancov

Brusel 18. júna (TASR) - Predstavitelia Európskej odborovej konfederácie (ETUC) pripravujú kongres, ktorý chce načrtnúť, ako ďalej bojovať za sociálnu Európu. Uviedol dnes, na záver dvojdňového zasadania ETUC v Bruseli, prezident Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky Jozef Kollár. Šéf KOZ v rozhovore pre TASR pripomenul, že európski odborári sa na zasadnutí v Bruseli snažili ...

Brusel 18. júna (TASR) – Predstavitelia Európskej odborovej konfederácie (ETUC) pripravujú kongres, ktorý chce načrtnúť, ako ďalej bojovať za sociálnu Európu. Uviedol dnes, na záver dvojdňového zasadania ETUC v Bruseli, prezident Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky Jozef Kollár.

Šéf KOZ v rozhovore pre TASR pripomenul, že európski odborári sa na zasadnutí v Bruseli snažili nájsť spoločné stanovisko k viacerým problémom týkajúcich sa sociálnej oblasti a hovorili o príprave kongresu ETUC v Paríži (28.9.-2.10), na ktorom by sa mal zúčastniť aj francúzsky prezident Francois Hollande, predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker a predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz.

“Veľmi dôležitý bod programu, na ktorom sa zhodli všetci zástupcovia európskych odborových centrál, je, že Európska komisia pripravila návrh o zlepšení právnej regulácie, čo však podľa odborov predstavuje aj riziko v podobe zníženia práv zamestnancov v Európe,” uviedol Kollár. Spresnil, že ETUC na základe konsenzu jeho členov vyzve EK, aby tento návrh nariadenia zamietla.

Európski odborári sú podľa Kollára viac ako opatrní aj voči návrhu EK z apríla tohto roku, ktorý exekutíva EÚ zaslala na posúdenie svojim sociálnym partnerom. Ide o návrh na zlúčenie troch smerníc – smernica o hromadnom prepúšťaní; smernica o prevode podnikov a smernica a všeobecný rámec pre informácie a konzultácie pracovníkov.

Kollár priznal, že takzvaný Junckerov balík hovorí o znižovaní administratívy a zjednodušení pravidiel, ale ako keby z tohto návrhu vypadol záujem o obyčajných ľudí, lebo tieto opatrenia “znižujú právnu ochranu zamestnancov”.

“Všetky otázky, ktoré prerokovávame a týkajú sa sociálnej agendy, sa bytostne dotýkajú aj záujmov Slovenska,” upozornil Kollár.

Zopakoval, že ETUC víta znižovanie administratívy navrhnuté Junckerovou komisiou, ale odborári majú pocit, že biznis tu dostal prednosť pred právami a ochranou zamestnancov, a preto kritizujú návrh smernice EÚ za lepšiu právnu reguláciu.

Podľa jeho slov ETUC, v ktorej sú zastúpené odbory zo všetkých štátov EÚ a dokonca aj z kandidátskych krajín, má potrebné páky ako vyvíjať tlak na komisiu. Európska odborová konfederácia priamo rokuje s jednotlivými komisármi a vedie s exekutívou EÚ neustály sociálny dialóg.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA