J.C.Juncker vyzval Grécko,aby urýchlilo rokovania, J.Dijsselbloem očakáva dohodu

Viedeň 21. apríla (TASR) - Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes vyzval Grécko, aby zvýšilo svoje úsilie o dosiahnutie dohody s medzinárodnými veriteľmi. Varoval tiež, že rokovania medzi oboma stranami sa stále nedostali do štádia, ktoré by mohlo rýchlo priniesť pozitívny výsledok. Informovala o tom agentúra Reuters.

Viedeň 21. apríla (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes vyzval Grécko, aby zvýšilo svoje úsilie o dosiahnutie dohody s medzinárodnými veriteľmi. Varoval tiež, že rokovania medzi oboma stranami sa stále nedostali do štádia, ktoré by mohlo rýchlo priniesť pozitívny výsledok. Informovala o tom agentúra Reuters.

Juncker počas návštevy vo Viedni konštatoval, že veritelia nie sú vôbec spokojní s doterajším priebehom rokovaní. Podľa neho je potrebné, aby Grécko urýchlene vyvinulo väčšiu snahu o dokončenie rokovaní a uzavretie dohody s veriteľmi.

“Intenzita rokovaní sa v uplynulých štyroch či piatich dňoch zvýšila,” pripustil Juncker, ale podľa neho to stále nestačí na to, aby sa celú záležitosť podarilo v krátkom čase uzavrieť.

Predseda komisie, ktorý sa pokúšal sprostredkovať dohodu s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom na stretnutí s predstaviteľmi Európskej únie, za zatvorenými dverami vtedy údajne povedal, že mu dochádza trpezlivosť s Aténami.

Jeroen Dijsselbloem, predseda Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, očakáva, že Grécku a jeho veriteľom sa podarí v nasledujúcich týždňoch dosiahnuť dohodu. Varoval tiež vládu v Aténach, ktorej dochádzajú peniaze, že vystúpenie z menovej únie, tzv. grexit, povedie k nestabilite. A tá bude nebezpečná ako pre Grécko, tak pre Európu.

Dijsselbloem ale zároveň pripomenul Grécku, že musí plniť svoje záväzky, ak chce zostať členom eurozóny, a dodal, že prípadný odchod z bloku nepovažuje za riešenie.

1 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA