Jean-Marie Le Pen oznámil úmysel založiť nový politický subjekt

Brusel 11. mája (TASR) - Francúzsky europoslanec a zakladateľ strany Národný front (FN) Jean-Marie Le Pen po roztržke so svojou dcérou a súčasnou šéfkou FN Marine Le Penovou oznámil, že je pripravený založiť nový politický subjekt. Uviedol to dnes francúzsky denník Le Parisien. Začiatkom mája (4.5) ultrapravicovo zameraný Národný front svojmu 86-ročnému zakladateľovi pozastavil členstvo v ...

Brusel 11. mája (TASR) – Francúzsky europoslanec a zakladateľ strany Národný front (FN) Jean-Marie Le Pen po roztržke so svojou dcérou a súčasnou šéfkou FN Marine Le Penovou oznámil, že je pripravený založiť nový politický subjekt. Uviedol to dnes francúzsky denník Le Parisien.

Začiatkom mája (4.5) ultrapravicovo zameraný Národný front svojmu 86-ročnému zakladateľovi pozastavil členstvo v strane. Le Pen okrem toho stratil aj titul čestného predsedu FN.

Výkonný výbor FN o tom rozhodol v rámci disciplinárneho konania proti Le Penovi, ktorý nedávno opäť zopakoval svoje vyhlásenie z minulosti o tom, že plynové komory v nacistických koncentračných táboroch boli “len detailom” druhej svetovej vojny. Jeho dcéra sa snaží očistiť stranu od rasistického imidžu a vyhlásila, že si neželá, aby “FN bola rukojemníkom opakujúcich sa provokácií Jeana-Marie Le Pena”.

Zakladateľ FN a dlhoročný líder francúzskej krajne pravicovej scény už minulý týždeň pre rozhlasovú stanicu France 2 uviedol, že “uvažuje o novom hnutí”. Dnes v rozhovore pre Radio Courtoisie spresnil, že nechce založiť novú stranu, ale politický subjekt, ktorý nebude konkurentom Národného frontu.

Le Pen, ktorý v júni tohto roku dosiahne vek 87 rokov, upozornil, že ho netreba podceňovať. “Som dravá ryba a preto budem bojovať do posledných síl,” zdôraznil kontroverzný politik.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA