J.STARK: Pomoc MMF poukazuje na neschopnosť Európy vyriešiť si svoje problémy

Frankfurt nad Mohanom 4. novembra (TASR) – Prijatie pomoci zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF) znamená priznanie zlyhania Európy, jej neschopnosti vyriešiť si svoje ťažkosti bez pomoci zvonka. Povedal to dnes hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgen Stark.

"Musím povedať, ako presvedčený Európan a človek, ktorý pracoval na menovej únii vyše 20 rokov, že vývoj eurozóny za ostatné dva roky je pre mňa obrovským sklamaním," povedal Stark, ktorý je členom Výkonnej rady ECB. V tejto funkcii ostane už len do konca roka, keďže na protest proti krokom ECB pri riešení krízy v eurozóne, najmä pre opätovné spustenie programu nákupu vládnych dlhopisov problematických krajín, oznámil svoju rezignáciu.

Ako povedal, fakt, že zadlžené krajiny (eurozóny) sa musia obrátiť so žiadosťou o podporu aj na MMF, je "priznaním zlyhania Európy".

"Po prvé, Európa nebola schopná zabrániť tomu, aby sa do takejto situácie dostala a po druhé, keď sa to už stalo, nie je schopná vyriešiť si svoje problémy vlastnými silami," dodal Stark.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA