Juncker: Ak chce Orbán zaviesť trest smrti, bude boj

Budapešť/Brusel 30. apríla (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán musí dať jednoznačne najavo, či chce v Maďarsku zaviesť trest smrti. Vyhlásil to dnes v Bruseli predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Podľa agentúry MTI predseda EK zdôraznil, že hrdelný trest odsudzuje z viacerých dôvodov, pričom ho zakazuje aj Charta základných práv Európskej únie.

Budapešť/Brusel 30. apríla (TASR) – Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán musí dať jednoznačne najavo, či chce v Maďarsku zaviesť trest smrti. Vyhlásil to dnes v Bruseli predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Podľa agentúry MTI predseda EK zdôraznil, že hrdelný trest odsudzuje z viacerých dôvodov, pričom ho zakazuje aj Charta základných práv Európskej únie.

“Ak by mal Orbán takýto zámer, potom bude boj,” zdôraznil Juncker.

Maďarský minister spravodlivosti László Trócsányi dnes Segedíne povedal, že pre Maďarsko musí byť smerodajná Charta základných práv Európskej únie. “Iná otázka je, že sa o tejto téme diskutuje,” dodal šéf rezortu.

Orbán v reakcii na lúpežné prepadnutie v Kaposvári, pri ktorom páchateľ minulý týždeň brutálne zavraždil 21-ročnú predavačku v trafike, vyhlásil, že doživotný trest odňatia slobody už nemá dostatočný odstrašujúci účinok, preto treba nechať otvorenú otázku obnovenia trestu smrti.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA