Eurozóna je pripravená na to, že Grécko z nej vystúpi

Berlín/Cannes 3. novembra (TASR) – Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker tvrdo kritizoval postup gréckeho premiéra Jorgosa Papandrea pri jeho pláne vypísať referendum.

"Bez akýchkoľvek výčitiek sme ho upozornili na to, že jeho konanie je nelojálne," komentoval Juncker v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF stredajšie (2. 11.) stretnutie lídrov eurozóny s gréckym premiérom. Dodal, že Papandreu mal svojich partnerov informovať o zámere vypísať referendum už na minulotýždňovom summite Európskej únie (EÚ). Prekvapivý nápad gréckeho premiéra vyvolal turbulencie na trhoch a rozladil európskych politikov, ktorí prácne dohodli druhý záchranný balík pre Atény.

Európski lídri dali v stredu Papandreovi jasne najavo, že ak sa bude v Grécku konať referendum, musí byť o zotrvaní krajiny v eurozóne. "Akceptoval to," povedal Juncker. Nech bude referendová otázka akokoľvek formulovaná, Gréci budú podľa neho 4. decembra rozhodovať o tom, či si ponechajú euro, alebo sa ho vzdajú. "Boli by sme radi, aby Grécko zostalo členom eurozóny, ale nie za každú cenu," zdôraznil Juncker.

Otázka, či Atény zostanú v eurozóne, je kľúčová pre druhý záchranný balík. Podľa Junckera eurozóna musí vedieť, na čom je. Prípadné vystúpenie Grécka nie je preferovaným scenárom, ale eurozóna je na to pripravená, dodal Juncker.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA