Juncker na kongrese európskych odborárov privítal utečencov v Európe

Paríž/Brusel 29. septembra (TASR) - Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes v rámci príhovoru na otváracom ceremoniáli 13. kongresu Európskej odborovej konfederácie (ETUC) v Paríži odkázal utečencom, že sú v Európe vítaní, a pripomenul, že ich prijatie je povinnosťou Európanov. "Vitajte utečenci!" povedal Juncker za potlesku vyše 500 delegátov ETUC, ktorá združuje európske ...

Paríž/Brusel 29. septembra (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes v rámci príhovoru na otváracom ceremoniáli 13. kongresu Európskej odborovej konfederácie (ETUC) v Paríži odkázal utečencom, že sú v Európe vítaní, a pripomenul, že ich prijatie je povinnosťou Európanov.

“Vitajte utečenci!” povedal Juncker za potlesku vyše 500 delegátov ETUC, ktorá združuje európske odbory. Na kongrese odborárov vystúpili aj francúzsky prezident Francois Hollande a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Juncker v prejave zdôraznil, že utečenci potrebujú solidaritu a je “naliehavou povinnosťou” Európy, aby ich prijala. Zároveň varoval pred krajnou pravicou a všetkými, ktorí sa odvolávajú na “nehodné pocity” v otázke najväčšej migračnej krízy v Európe od druhej svetovej vojny.

“Stav únie nie je dobrý, trhliny v múre solidarity sa množia,” upozornil šéf EK, ktorý vyjadril znepokojenie v súvislosti s “nebezpečným oživením národných pocitov”.

Juncker zároveň dodal, že je hrdý na to, že Európa je mierovým útočiskom, ktoré “nešťastní utečenci” uprednostňujú pred Spojenými štátmi, Čínou či Ruskom.

Francúzsky prezident v tejto súvislosti kritizoval postoj krajín bývalej východnej Európy, ktoré sa bránia prijímaniu migrantov utekajúcich pred vojnou. Hollande pripomenul solidaritu západoeurópskych krajín voči týmto štátom v období po páde Berlínskeho múru.

Kongres ETUC, ktorý sa skončí v piatok 2. októbra, združil 509 delegátov z 90 odborových zväzov zastupujúcich 39 európskych krajín, medzi ktorými je všetkých 28 členských štátov EÚ. Hlavnými témami kongresu sú nezamestnanosť mladých ľudí, úroveň miezd, postavenie a práva odborov, sociálna politika a ekológia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA