Juncker obvinil grécku vládu, že dezinformuje občanov o návrhoch veriteľov

Brusel 17. júna (TASR) - V spore o riešení gréckej krízy sa vyostruje tón. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker obvinil grécku vládu, že prekrútila jeho slová. Informovala o tom agentúra Reuters.

Brusel 17. júna (TASR) – V spore o riešení gréckej krízy sa vyostruje tón. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker obvinil grécku vládu, že prekrútila jeho slová. Informovala o tom agentúra Reuters.

“Vyčítam im, že povedali gréckym občanom veci, ktoré nezodpovedajú tomu, čo som povedal gréckemu premiérovi,” povedal Juncker v utorok (16. 6.). Diskusia v aj mimo Grécka by bola podľa neho jednoduchšia, ak by grécka vláda verne reprodukovala, čo jej komisia skutočne navrhuje.

Grécky minister financií Janis Varufakis tieto obvinenia odmietol a povedal, že “Juncker dokumenty, ktoré dal Tsiprasovi, alebo nečítal, alebo ich čítal, a potom na ne zabudol”.

Grécky premiér Alexis Tsipras predtým vytkol veriteľom ponižovanie a mocenské hry a uviedol, že neustúpi v otázke ďalších úsporných opatrení. K tomu patrí napríklad zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na elektrinu, ako povedal pred poslancami svojej strany Syriza. Ďalší ministri zasa kritizovali návrh na zvýšenie DPH na lieky.

Juncker naopak vyhlásil, že nič také nenavrhoval a že podľa neho by bolo veľkou chybou zvyšovať DPH na elektrinu a lieky. “Ja som proti tomu a premiér to vie.” Dodal, že od nedele (14. 6.), keď sa rokovania prerušili, nebol s Tsiprasom v kontakte.

1 lom pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA