Juncker v Európskom parlamente: Schengen nezanikne

Štrasburg 16. decembra (TASR) – Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu podporil zachovanie schengenského priestoru. "Schengen zostane zachovaný. Urobíme všetko pre to, aby sme chránili, vylepšili a posilnili to, čo sme vybudovali," povedal Juncker podľa agentúry APA na plenárnom zasadnutí EP deň pred začiatkom dvojdňového summitu EÚ.

Podľa šéfa EK je potrebné posilniť ochranu vonkajších hraníc, pretože to je jediný spôsob ako zachovať voľný pohyb osôb v schengenskom priestore. Návrh EK zriadiť Európsku pohraničnú a pobrežnú stráž označil Juncker za "opravný mechanizmus" pre schengenský systém. Zároveň je to cena, ktorú platíme v nebezpečnom svete, v ktorom "teroristi radšej cestujú lietadlom než v nafukovacom člne". "Nesmieme nikdy zabudnúť, že sloboda a bezpečnosť sa nevylučujú," povedal Juncker.

Vo svojom vystúpení podporil spoluprácu s Tureckom, pretože "utečenecká kríza sa nezačína na európskych hraniciach". "Situácia si vyžaduje, aby sme spolupracovali," konštatoval Juncker, pričom vyjadril nádej, že všetky krajiny EÚ sa budú podieľať na dobrovoľnom prerozdeľovacom systéme a prijmú sýrskych utečencov z územia Turecka.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA