Juncker v Paríži: Dublinský systén nefunguje, musíme ho zmeniť

Paríž 28. októbra (TASR) - Za zmenu dublinského systému, ktorý je základom azylovej politiky Európskej únie, sa dnes vo vystúpení na plenárnom zasadaní Ekonomickej, sociálnej a ekologickej rady (CESE) v Paríži vyslovil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Podľa jeho názoru je zmena nevyhnutná už od budúceho roka, pretože dublinský systém nefunguje, takže ho nemožno aplikovať. ...

Paríž 28. októbra (TASR) – Za zmenu dublinského systému, ktorý je základom azylovej politiky Európskej únie, sa dnes vo vystúpení na plenárnom zasadaní Ekonomickej, sociálnej a ekologickej rady (CESE) v Paríži vyslovil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Podľa jeho názoru je zmena nevyhnutná už od budúceho roka, pretože dublinský systém nefunguje, takže ho nemožno aplikovať. Európska komisia predloží návrhy na zmeny na jar budúceho roka, dodal jej šéf podľa informácií francúzskych médií.

Dublinský systém, ktorý bol už skôr terčom kritiky, predpokladá, že žiadosť o azyl posudzuje vždy členská krajina EÚ, na ktorej územie migranti vstúpili najprv. Celý systém sa stal nefunkčný po tom, ako ho v súvislosti so značným počtom utečencov prestali niektoré členské štáty dodržiavať.

Juncker na spomínanom fóre opäť zdôraznil význam dohody s Tureckom v záujme riešenia utečeneckej krízy a upozornil na možné dôsledky jej absencie.

Za “neuveriteľné” označil, že v Európskej únii existujú členské štáty, ktoré si takpovediac nemajú čo povedať, ktoré majú síce rovnaký problém, ale chýba im energia pokúsiť sa ho riešiť spoločnými silami. Týmito slovami Juncker reagoval na nedávny bruselský summit lídrov krajín ležiacich na tzv. balkánskej migračnej trase. Podľa názoru predsedu Európskej komisie sme svedkami predstavenia, ktoré tvoria urážky a útoky, o ktorých osobne nepredpokladal, že sa môžu vyskytnúť v Európe. Práve to je dôsledkom absencie vzájomnej komunikácie na úrovni vlád i spoločnosti. Juncker vyjadril poľutovanie nad tým, že sa vo verejnosti udomácnil dojem, že televízni diváci vedia o pohybe migrantov viac ako vládnuci politici.

12 6 le hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA