K. REGLING: Bez tretieho balíka pomoci grécky bankový systém skolabuje

Berlín 16. júla (TASR) - Šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) Klaus Regling varoval pred kolapsom celého bankového systému v Grécku, ak by sa krajine nepodarilo dohodnúť na treťom záchrannom balíku. Následky by pritom podľa neho pocítila celá eurozóna. Informovala o tom agentúra Reuters.

Berlín 16. júla (TASR) – Šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) Klaus Regling varoval pred kolapsom celého bankového systému v Grécku, ak by sa krajine nepodarilo dohodnúť na treťom záchrannom balíku. Následky by pritom podľa neho pocítila celá eurozóna. Informovala o tom agentúra Reuters.

“Ak rozhovory zlyhajú, grécky bankový systém skolabuje,” povedal Regling v rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu ARD. Zároveň upozornil, že štyri najväčšie grécke banky sú systémovo dôležité.

“Ak štyri najväčšie systémovo významné banky v krajine prestanú fungovať, bude to mať vážne následky nielen pre Grécko, ale pre celú eurozónu,” povedal šéf EMS.

Jeho slová nasledovali krátko po tom, ako grécky parlament schválil prvý balík reforiem a úsporných opatrení. Ich súčasťou je zvyšovanie daní a ďalšie škrty vo výdavkoch. To bola podmienka na začatie rokovaní o novom záchrannom programe.

Parlament podporil reformy 229 hlasmi proti 64, pričom proti hlasovali aj niektorí prominentní členovia vládnucej strany Syriza premiéra Alexisa Tsiprasa. Medzi nimi napríklad bývalý minister financií Janis Varufakis, ktorý dohodu nazval “novou Versaillskou zmluvou,” narážajúc na vysoké reparácie požadované od Nemecka po jeho porážke v 1. svetovej vojne.

1 20 dan pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA