K závažnej dohode medzi Belehradom a Prištinou v Bruseli nedošlo

Brusel 22. novembra (TASR) – Obnovené rokovania o zlepšení napätých vzťahov medzi Srbskom a Kosovom, ktoré sa začali v Bruseli v pondelok a pokračovali dnes, vyústili do kompromisných návrhov v niektorých bodoch, napríklad v kapitole o uznávaní univerzitných diplomov, ale obe strany k vážnejšej dohode nedospeli.

Dnes ukončené siedme kolo technických rozhovorov nadväzuje na predošlé kolá rokovaní, ktoré začali v marci tohto roku pod dohľadom sprostredkovateľa. Je ním britský diplomat Robert Cooper, ktorého touto úlohou poverila vysoká komisárka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová. Posledné kolo rokovaní z 2. septembra prerušili pre colný spor v severnom Kosove, ktorý v júli a septembri vyvolal etnické násilie, čo malo za následok život jedného policajta a najmenej 11 zranených.

Dnes dosiahnutá dohoda o vzájomnom uznávaní univerzitných diplomov vychádza zo stanovísk dosiahnutých ešte 2. júla, pričom sa obe strany zhodli na tom, že o pomoc pri certifikovaní diplomov vydávaných vysokoškolskými inštitúciami zo Srbska a Kosova požiadajú Európsku univerzitnú asociáciu.

Mierny pokrok sa podarilo dosiahnuť v oblasti regionálnej spolupráce a účasti Kosova na regionálnych fórach, pričom, ako uviedol šéf srbskej delegácie Borislav Stefanovič, sa obe strany dohodli, že o tejto, ako aj o iných vážnych témach budú rokovať na nadchádzajúcom stretnutí, ktoré je naplánované koncom novembra. Na tomto stretnutí by obe strany mali podpísať dohodu o regionálnej spolupráci, ktorá bude v súlade s celkovou stratégiou EÚ pre túto oblasť Európy.

Šéfka kosovskej delegácie, vicepremiérka Edita Tahiriová vyjadrila sklamanie nad tým, že sa počas dvojdňových rokovaní nepodarilo dosiahnuť dohodu v ostatných oblastiach ako je colný režim, otázka telekomunikačných a elektrických sietí a obvinila Belehrad, že nedodržiava doteraz dosiahnuté dohody.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA