Komisár EÚ: Nie je pravda, že rokovania Maďarska s MMF a EÚ nemajú podmienky

Budapešť 30. januára (TASR) – Podmienkou začatia rokovaní Maďarska s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou o finančnej pomoci je zabezpečenie nezávislosti maďarskej centrálnej banky a normálneho fungovania súdov. Vyhlásil to dnes v maďarskej komerčnej rozhlasovej stanici InfoRádió komisár EÚ pre zamestnanosť a sociálne záležitosti László Andor, ktorý tak dementoval slová hovorcu maďarskej vlády Andrása Giró-Szásza o tom, že rokovania nie sú ničím podmienené.

Podľa maďarského eurokomisára úpravu príslušných zákonov posúdi komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn, dovtedy sa oficiálne rokovania s Maďarskom nezačnú.

Giró-Szász v piatok (27.1.) povedal, že rokovania nie sú ničím podmienené. "Vláda je pripravená na rokovania, ktoré by sa mohli kedykoľvek začať," vyhlásil hovorca maďarskej vlády vo verejnoprávnej televízii s tým, že ani zmena maďarských zákonov, voči ktorým vzniesla námietky Európska komisia (EK), nie je podmienkou úverových rokovaní.

Andor dodal, že EÚ mala a aj má podmienky, čo potvrdil v stredu (25.1.) komisár Rehn, ktorý šéfovi maďarskej delegácie, ministrovi bez kresla Tamásovi Fellegimu naznačil, že podmienkami rokovaní sú záruka nezávislosti centrálnej banky a zabezpečenie normálneho fungovania súdov.

Maďarský eurokomisár pritom nevylúčil, že neformálne schôdzky s Maďarskom budú pokračovať a že Maďarsko na nich oznámi, kedy urobí očakávané kroky.

InfoRádió podotýka, že EK začala disciplinárne konanie v prípade zákona o centrálnej banke, zákona o úprave veku odchodu sudcov do dôchodku a zákona týkajúceho sa ombudsmana pre ochranu údajov.

Premiér Viktor Orbán minulý týždeň oznámil, že v súvislosti so zákonom o centrálnej banke je potrebné ešte o dvoch bodoch rokovať s EK. Prvým bodom je plat guvernéra a druhým záležitosť prísahy, podľa slov premiéra ostatné argumenty Bruselu Maďarsko prijíma. Na margo odchodu sudcov do dôchodku vyhlásil, že ide o všeobecné dôchodkové pravidlo a nie o zásah do justície. Výhrady EK týkajúce sa ombudsmana pre ochranu údajov maďarská vláda tiež prijíma, požadované úpravy zákonov môže parlament schváliť do konca februára, povedal Orbán.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA