KORČOK: Priority SR sú premietnuté do prípravy budúcej finančnej perspektívy EÚ

Brusel 7. decembra (TASR) – Slovensko je spokojné so správou končiaceho poľského predsedníctva o príprave viacročného finančného rámca pre Európsku úniu (na obdobie rokov 2014 – 2020). V rozhovore pre TASR to dnes uviedol veľvyslanec SR pri EÚ Ivan Korčok. Poliaci o stave prípravy budúcej finančnej perspektívy hovorili na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti začiatkom tohto týždňa.

"Čo sa týka prípravy budúcej finančnej perspektívy, poľské predsedníctvo z nášho pohľadu veľmi dobrým spôsobom pripravilo východisko pre horúcu fázu rokovaní, ktorá nasleduje a ktorá už bude o konkrétnom finančnom vyjadrení v jednotlivých kapitolách pre konkrétne politiky," povedal Korčok.

Slovenský diplomat zároveň spresnil, že v správe, ktorú končiace poľské predsedníctvo čoskoro odovzdá začínajúcemu dánskemu predsedníctvu únie, sú premietnuté všetky priority, o ktoré sa bude Slovensko usilovať, pričom dôraz sa kladie na kohéznu politiku, spoločnú poľnohospodársku politiku a financovanie vyraďovania JE Jaslovské Bohunice.

"V prvom rade si želáme zachovať primeranú váhu vo finančnom vyjadrení pre kohéznu politiku, ktorú stále vnímame ako dôležitý nástroj na vyrovnávanie podmienok pre konkurencieschopnosť," povedal Korčok.

Dodal, že zo slovenského hľadiska je na rebríčku priorít vysoko aj spoločná poľnohospodárska politika, kde SR opakovane zdôrazňuje, že považuje za nevyhnutné rýchlejšie tempo stierania takzvaných historických rozdielov pri výpočte priamych platieb.

"Toto je oblasť, ktorá bude silnou a horúcou politickou témou na rokovaniach, ale Slovensko má pripravenú dobrú argumentáciu," uviedol Korčok. Na otázku TASR, či v tejto oblasti máme nejakých spojencov, veľvyslanec povedal, že by to mala byť minimálne tá skupina krajín, ktorá vstupovala so SR spoločne do únie.

"Ďalšia požiadavka, ktorú presadzujeme, je dostatočné financovanie vyraďovania Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, ktorej uzatvorenie bolo súčasťou dohody o pristúpení k EÚ," poznamenal Korčok a vyjadril spokojnosť, že všetky uvedené priority slovenskej strany sú premietnuté v správe poľského predsedníctva EÚ.

(spravodajca Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA