Kosovo: Polícia EÚ a kosovskej vlády prevzala kontrolu nad severnými priechodmi

Priština/Belehrad 16. septembra (TASR) - Policajti a colníci misie EÚ v Kosove (EULEX) dnes ráno prevzali kontrolu nad spornými hraničnými priechodmi Brnjak a Jarinje na severe Kosova. Na hraničných priechodoch so Srbskom boli zároveň rozmiestnení aj niekoľkí kosovskí colníci a policajti, ktorí zastupujú vládu v Prištine. Potvrdila to Európska únia.

Priština/Belehrad 16. septembra (TASR) – Policajti a colníci misie EÚ v Kosove (EULEX) dnes ráno prevzali kontrolu nad spornými hraničnými priechodmi Brnjak a Jarinje na severe Kosova. Na hraničných priechodoch so Srbskom boli zároveň rozmiestnení aj niekoľkí kosovskí colníci a policajti, ktorí zastupujú vládu v Prištine. Potvrdila to Európska únia.

V oblasti, kde žije prevažne srbské obyvateľstvo, vládne napätie a obavy z vypuknutia násilia. Dnešnú operáciu EULEX preto sprevádzali bezpečnostné opatrenia vojenských síl NATO (KFOR).

Keďže kosovskí Srbi pred tým zablokovali cesty vedúce k hraničným priechodom, na prepravu osôb a materiálu použila misia EULEX vrtuľníky.

O obsadenie priechodov sa v júli pokúsila kosovská vláda, čo viedlo k odporu miestnych Srbov a násilnostiam. Dočasnú kontrolu nad priechodmi Brnjak a Jarinje vtedy prevzali vojaci KFOR.

EÚ privítala dnešné opatrenia ako posledný krok na zriadenie centrálnej kontroly nad kosovskými hranicami. “EULEX k dnešku začína implementovať dohodu dosiahnutú 2. septembra v Bruseli,” uviedla hovorkyňa šéfky zahraničnej politiky Maja Kocijančičová.

Spomenutú dohodu o colných pečiatkach dosiahli Srbsko a Kosovo za sprostredkovania EÚ, čo umožnilo východisko z obchodnej vojny medzi oboma stranami.

Hovorca EULEX Nicholas Hawton uviedol, že v súčasnosti sú na oboch priechodoch po traja zástupcovia policajných a colných úradov kosovskej vlády. Riadenie však má technicky na starosti misia EÚ.

“Kosovskí policajti a colníci sú tam v symbolickej kapacite,” povedal.

Premiér vlády v Prištine Hashim Thaci vyhlásil, že rozmiestnenie kosovských colníkov a policajtov na priechodoch Brnjak a Jarinje je “začiatkom nastolenia poriadku a zákona na severe Kosova”.

Oba priechody ostávajú zatiaľ pre prepravu tovaru uzavreté. Kosovská ministerka obchodu Mimoza Kusariová-Lilaová však uviedla, že Priština dnes okamžite ukončila obchodné embargo voči Srbsku. Kamióny so srbským tovarom tak mohli vstúpiť do Kosova cez ostatné priechody. Stalo sa tak prvýkrát od 20. júla.

V Belehrade napriek tomu vicepremiér Ivica Dačič vyhlásil, že Srbsko nesúhlasí s prítomnosťou colníkov vlády kosovských Albáncov v srbskej enkláve. Dnešnú operáciu označil za “zneužitie dohody o colných pečiatkach”.

Hovorca srbskej vlády vyzval na zachovanie pokoja na severe Kosova.

Zdroj: AP, DPA, Reuters

2 3 1 hol žab

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA