Kosovský parlament ratifikoval Stabilizačnú a asociačnú dohodu s EÚ

Priština 2. novembra (TASR) - Kosovský parlament dnes veľkou väčšinou hlasov ratifikoval Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) s Európskou úniou, ktorú obe strany podpísali minulý týždeň vo francúzskom Štrasburgu. Oznámila to agentúra AP, podľa ktorej má dohoda podporiť ekonomický rast Kosova ako jednej z najchudobnejších krajín Európy a súčasne otvára cestu k jeho prípadnému plnému členstvu v...

Priština 2. novembra (TASR) – Kosovský parlament dnes veľkou väčšinou hlasov ratifikoval Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) s Európskou úniou, ktorú obe strany podpísali minulý týždeň vo francúzskom Štrasburgu.

Oznámila to agentúra AP, podľa ktorej má dohoda podporiť ekonomický rast Kosova ako jednej z najchudobnejších krajín Európy a súčasne otvára cestu k jeho prípadnému plnému členstvu v EÚ.

Pri hlasovaní v 120-člennom kosovskom parlamente v Prištine podporilo dohodu 86 poslancov. Opozícia hlasovanie bojkotovala, ale jeho priebeh nenarušila.

Kosovská opozícia počas posledných dvoch mesiacov opakovane narúša rokovania parlamentu, a to aj za použitia vajec, píšťaliek alebo kanistrov so slzotvorným plynom.

Opoziční albánski nacionalisti požadujú, aby Priština odvolala dohodu s Belehradom, sprostredkovanú Európskou úniou, ktorá dáva širšie právomoci kosovským oblastiam so srbskou väčšinou obyvateľov. Dožadujú sa aj zrušenia zmluvy o vymedzení hraníc s Čiernou Horou.

Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, odkedy ho uznalo ako samostatný štát vyše 100 krajín sveta. Päť členských štátov EÚ, vrátane Slovenska, naďalej Kosovo neuznáva, napriek tomu však s uzavretím Stabilizačnej a asociačnej dohody súhlasilo.

Európska dvadsaťosmička je pre Kosovo hlavným obchodným partnerom a najvýznamnejším poskytovateľom rozvojovej pomoci.

2 20 rsc dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA