Lichtenštajnsko sa stáva novým členom Schengenskej zóny

Brusel 19. decembra (TASR) – Lichtenštajnsko sa od dnešného dňa stáva novou členskou krajinou Schengenskej zóny.

Rada EÚ pre vnútropolitické záležitosti schválila členstvo tejto malej alpskej krajiny 13. decembra. Lichtenštajnsko sa stalo v poradí 26. európskou krajinou, ktorá zrušila hraničné a pasové kontroly na svojich hraniciach.

Vstup Lichtenštajnského kniežatstva je dobrou správou najmä pre Švajčiarsko, ktoré po vstúpení do schengenského priestoru muselo zaviesť kamerový monitorovací systém na spoločných hraniciach.

Obyvatelia Lichtenštajnska podľa správ domácich médií privítali pričlenenie svojej krajiny do Schengenskej zóny. Viac reakcií vzbudila táto správa v Rumunsku a Bulharsku, ktoré mali do zóny bez vnútornej kontroly na štátnych hraniciach vstúpiť pred Lichtenštajnskom, narazili však na nesúhlas Holandska a neskôr i Fínska.

Kým fínsky minister pre európske záležitosti Alexander Stubb pred týždňom vyhlásil, že Fínsko už nebude brániť vstupu oboch krajín do Schengenu a súhlasí s kompromisným – etapovitým – vstupom oboch balkánskych krajín do tejto skupiny, pozícia Holandska zostáva nemenná. Sander van der Eijk, hovorca holandského šéfa diplomacie Gerda Leersa, minulý týždeň oznámil, že Holandsko si v tejto záležitosti počká až do budúcoročnej čiastkovej správy Európskej komisie o pokroku oboch krajín v oblasti spravodlivosti a súdnictva. Správa by mala byť predstavená vo februári.

Kompromisný návrh, ktorý podporuje Fínsko, predvída najskôr zrušenie pasových kontrol na letiskách a v prístavoch, k čomu by malo dôjsť v marci 2012. Neskôr, ak sa táto etapa ukáže ako bezproblémová, sa členské krajiny Schengenu dohodnú na zrušení kontrol aj na pozemných hraniciach.

Okrem 22 členských štátov EÚ patria do schengenského priestoru aj Nórsko, Island, Švajčiarsko a oddnes už aj Lichtenštajnsko. Tri členské krajiny EÚ zatiaľ odmietajú prijať pravidlá vnútrohraničnej bezpasovej kontroly – Cyprus, Írsko a Británia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA