Lídri troch skupín v EP dostali pozvánku pomôcť pri zrode medzivládnej dohody

Štrasburg/Brusel 15. decembra (TASR) – Lídri najväčších poslaneckých skupín v Európskom parlamente (EP) dostali dnes pozvánku od predsedu Európskej rady, aby sa v mene svojich politických zoskupení zúčastnili na príprave novej medzivládnej dohody, ktorá bude vychádzať z niektorých zmien Lisabonskej zmluvy.

Herman Van Rompuy svoju pozvánku adresoval lídrom troch najsilnejších frakcií v EP – Európskej ľudovej strane (EĽS), Progresívnej aliancii socialistov a demokratov (S&D) a Aliancii liberálnych demokratov Európy (ALDE).

Negociačný tím pripravujúci novú základnú zmluvu o EÚ, dohodnutú na summite 9. decembra, by tak mal posilniť predseda ALDE a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, nemecký europoslanec za EĽS Elmar Brok, ktorý sa veľkou mierou pričinil k tvorbe Lisabonskej zmluvy, a za skupinu S&D taliansky poslanec Roberto Gualtieri, odborník na dejiny Európy 20. storočia a najmä na dejiny európskej integrácie.

"Nová dohoda, ktorá musí byť pripravená a dokončená do marca, musí byť založená na komunitárnom práve a metódach, musí preukázať plný rešpekt voči základným inštitúciám EÚ – Európskej komisii, Európskemu parlamentu a Európskemu súdnemu dvoru, a musí byť dokonale kompatibilná s Lisabonskou zmluvou," povedal po prijatí pozvánky líder ALDE Guy Verhofstadt a naznačil pripravenosť svojej skupiny pomôcť pri zrode nového základného dokumentu EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA