M. AZAROV: Spory o plyn medzi Ukrajinou a Ruskom neohrozia jeho dodávky do EÚ

Kyjev 13. januára (TASR) – Neúspech doterajších rokovaní o znížení dodávok ruského plynu pre Ukrajinu neohrozí jeho transport do Európy. Uviedol to dnes ukrajinský premiér Mykola Azarov.

Predchádzajúce spory bývalých sovietskych republík o objeme a cene za dodávky plynu viedli totiž k prerušeniu jeho transportu do Európy. Najhoršia situácia bola v januári 2009, keď sa Európa uprostred zimnej vykurovacej sezóny ocitla dva týždne bez plynu. Niektoré krajiny, vrátane Slovenska, museli vyhlásiť núdzový stav a firmy, ktoré sú veľkými spotrebiteľmi plynu, museli zastaviť výrobu.

Odvtedy každý spor o plyn medzi Kyjevom a Moskvou, ktorý tradične graduje začiatkom roka, vyvoláva v Európe obavy, že sa zopakuje situácia z roku 2009.

Ukrajina by aj tento rok chcela znížiť dovoz plynu z Ruska, keďže nie je schopná v súčasnej ekonomickej situácii zvládať vysoké náklady za jeho dodávky.

Vlani doviezla Ukrajina podľa odhadov zverejnených agentúrou Reuters asi 40 miliárd kubických metrov (m3) ruského plynu a tento rok by chcela tento objem stlačiť na 27 miliárd m3. Okrem toho podľa dohody musí Kyjev zaplatiť Moskve za 1. štvrťrok tohto roka 416 USD (326,63 eura) za 1000 m3, ale za spravodlivú cenu považuje zhruba 250 USD/1000 m3.

Ruský plynárenský koncern Gazprom však odmieta vyhovieť požiadavkám Kyjeva a znížiť dohodnutý objem plynu na tento rok.

"Na základe kontraktu nesmie zmena v objeme ročných dodávok prekročiť 20 %. V roku 2012 sa počíta s dovozom na Ukrajinu na úrovni 52 miliárd m3, takže znížiť ho na 27 miliárd m3 nie je možné ani teoreticky," povedal hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov. Potvrdil tak, že pozícia Ruska sa v rokovaniach s Kyjevom nemení.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,2736 USD)

1 20 bal dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA