M. DZURINDA: EÚ pracuje na spoločnej protestnej nóte voči Etiópii

Bratislava/Brusel 15. novembra (TASR) – Minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda využil pondelňajšie (14.11.) zasadanie Rady ministrov Európskej únie a pri debate o krajinách Afrického rohu poukázal na minulotýždňový incident so slovenským veľvyslancom v Etiópii Milanom Dubčekom. Šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová svojho slovenského rezortného partnera ubezpečila, že EÚ chystá spoločnú protestnú nótu, ktorú zašle do Addis Abeby.

"Vysoká komisárka Ashtonová prišla s iniciatívou vytvorenia strategického rámca na spoluprácu EÚ s krajinami Afrického rohu a ja som využil túto príležitosť, aby som pripomenul, že občas nás krajiny tohto regiónu, kde sa snažíme byť konštruktívni, aj nemilo prekvapia – a uviedol som prípad veľvyslanca Dubčeka," povedal Dzurinda.

Ako dodal, počas zasadania Rady ministrov vyslovil nádej, že Slovensko spolu s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť, ktorej šéfkou je Ashtonová, tento diplomatický problém vyrieši a zabezpečí, aby sa podobné veci v budúcnosti už neopakovali.

"Vysoká komisárka Ashtonová povedala, že aj oni sa angažujú, predvolali si do Bruselu veľvyslanca Etiópie a pracujú na diplomatickej nóte EÚ, ktorá požaduje to, čo požaduje aj Slovenská republika," uviedol Dzurinda.

Spresnil, že aj napriek tomuto incidentu sa Slovensko i naďalej bude angažovať v krajinách Afrického rohu. Pripomenul, že hoci odložil služobnú cestu do Kene a Južného Sudánu, vďaka významnému objemu zozbieranej humanitárnej pomoci a záujmom SR pomôcť tejto časti sveta sa plánovaná návšteva uskutoční ešte do Vianoc.

"Zrejme tú cestu do Vianoc vykonáme spolu s reprezentantmi mimovládnych organizácií a zdravotníckej obce, ktorá tam robí Slovensku a Európe dobré meno, a zrejme aj spolu s predstaviteľmi podnikateľskej sféry, lebo istý potenciál na rozvoj obchodu tam nepochybne je," povedal slovenský minister zahraničných vecí o chystanej návšteve.

Na otázku, aký druh vysvetlenia slovenská strana požaduje od Etiópie, Dzurinda uviedol, že SR popri ospravedlnení za incident chce mať aj garancie, že nič podobné sa už v tejto časti sveta nemôže zopakovať.

Poukázal pritom na skutočnosť, že zo stretnutia vedúcich diplomatických misií v Addis Abebe v piatok (11.11.) vzišla požiadavka, aby Etiópia zlepšila aj isté administratívne kroky vo svojej diplomatickej praxi: aby nedochádzalo k takým excesom, že v krajine budú tri dni zadržiavať veľvyslanca niektorej krajiny bez jeho identifikácie.

Na otázku TASR, či je Slovensko spokojné s odpoveďou z Etiópie, Dzurinda uviedol, že túto odpoveď nepovažuje za dostatočnú.

"My sme dostali hneď – teda hneď… po troch dňoch – odpoveď na našu nótu, ktorá bola doručená na ministerstvo zahraničných vecí v Addis Abebe, ale nepovažujeme to za meritórne a za dostatočné," povedal šéf slovenskej diplomacie. Poukázal na to, že aj preto víta aktivity ďalších členských krajín únie a najmä iniciatívu EÚ, ktorá má piatkový dátum.

Dzurinda v tejto súvislosti uviedol, že v týchto dňoch sa rodí návrh spoločnej nóty v mene EÚ, ktorá by potom mala byť doručená do Addis Abeby.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem ed

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA