M. LAJČÁK: Slovensko sa na prvej fáze výcvikovej misie EÚ v Mali nezúčastní

Bratislava/Brusel 18. februára (TASR) – Dnešným dňom oficiálne štartuje výcviková misia EÚ v Mali, Slovensko na tejto misii momentálne nie je zastúpené. Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák však dnes v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli uviedol, že Slovensko je pripravené pomôcť v jednej z nasledovných rotácií expertov v rámci tejto misie.

"Slovensko v tejto misii nie je zastúpené, lebo tie vojenské spôsobilosti, ktoré sme ponúkali, už boli zaplnené a nie je momentálne o ne záujem," uviedol v rozhovore pre TASR Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň upozornil, že Slovensko vyjadrilo pripravenosť stať sa súčasťou výcvikovej misie EÚ v Mali v rámci jednej z nasledujúcich rotácií vojenských expertov.

Úlohou vojenských inštruktorov z európskych krajín, ktorých finálny počet by mal dosiahnuť okolo 500 ľudí, bude pomôcť pri výcviku a profesionalizácii malijskej armády, aby táto v budúcnosti mohla úspešnejšie čeliť pokusom o teritoriálne rozbitie krajiny alebo hrozbám voči ústavnému poriadku.

Pätnásťmesačná misia EÚ v Mali, ktorá sa začne s realizáciou výcvikového programu v apríli tohto roku, bude stáť odhadom 12 miliónov eur. Takmer 70 vojenských expertov sa už nachádza v metropole krajiny Bamako, ďalších sto by malo prísť do Mali už na budúci týždeň a do konca marca by sa tam mala sformovať ucelená 500-členná vojenská skupina.

Minister Lajčák upozornil, že aj keď Slovensko v tejto fáze nepomáha vojenskej misii v Mali, nezabudlo na pomoc v humanitárnej časti, ktorá je súčasťou širšieho programu EÚ na pomoc tejto krajine. Lajčák pripomenul, že Slovensko na humanitárnu pomoc pre Mali vyčlenilo 20.000 eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

REKLAMA

REKLAMA