M. ŠEFČOVIČ: EK má obavy o konsolidáciu verejných financií SR, oceňuje dialóg

Bratislava/Brusel 16. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) sa obáva, že sa Slovensko momentálne nachádza "trochu mimo" dohodnutej trajektórie konsolidácie verejných financií. Po dnešnom stretnutí s novým ministrom financií SR Petrom Kažimírom (Smer-SD) v Bruseli na to upozornil podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Najbližšie hodnotenie vývoja slovenských verejných financií aj s novou prognózou zverejní komisia 11. mája. "Posledný odhad hovoril o 5 %, čo je dosť výrazne nad 3 %, ktoré má SR dosiahnuť v budúcom roku. Aj z tohto dôvodu sa EK javí ako veľmi dôležité, aby konsolidačné opatrenia neboli realizované len v roku 2013, ale aby sa začali realizovať už v roku 2012," zdôraznil pre TASR Šefčovič.

Podpredseda komisie zároveň ocenil fakt, že nový minister financií si za prvé miesto svojej zahraničnej cesty zvolil práve Brusel. Problémy SR ako naštartovanie ekonomického rastu, riešenie vysokej nezamestnanosti alebo konsolidácia verejných financií je totiž podľa neho potrebné riešiť v spolupráci s európskymi inštitúciami. "Bolo dobré, že táto prvá návšteva odštartovala tento pozitívny dialóg a bude pokračovať na najvyššej úrovni budúci týždeň," avizoval Šefčovič.

Komisia podľa neho vidí viaceré možnosti zvýšenia príjmov slovenského rozpočtu, a to napríklad vo vyššej efektivite výberu dane z pridanej hodnoty (DPH), prehodnotení výšky majetkových daní či v obmedzení daňových únikov. "Je jasné, že nová vláda potrebuje určitý čas na to, aby mohla všetky tieto opatrenia pripraviť, kvantifikovať ich prínos a aj z tohto dôvodu bude dialóg, ktorý bol odštartovaný dnes, ďalej pokračovať," doplnil Šefčovič.

vjo

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA