M. ŠEFČOVIČ: Slovensko by sa malo snažiť patriť do najužšieho jadra eurozóny

Brusel/Bratislava 4. decembra (TASR) – Slovensko by sa nemalo odťahovať od eurozóny, ale malo by sa snažiť patriť do jej najužšieho jadra. "Ja som presvedčený, že pri akejkoľvek diskusii, ktorá nastane o budúcnosti eurozóny, o vzťahu medzi krajinami eurozóny a ostatnými krajinami únie, tak Slovensko by malo mať ambíciu, aby vždy patrilo do najužšieho jadra spolupráce," vyzdvihol eurokomisár Maroš Šefčovič.

Ako vysvetlil tento týždeň pre novinárov slovenský komisár zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti, Slovensko je členom eurozóny a má vysoko proexportnú ekonomiku. "Myslím si, že naším cieľom by malo byť to, aby sme pôsobili čo najužšie, aby sme spolupracovali s tými krajinami, ktoré sú našimi najvýznamnejšími ekonomickými a politickými partnermi," dodal.

Podľa eurokomisára sú teraz najpálčivejšími otázkami na stole lídrov eurozóny ďalšia tranža pôžičky pre Grécko, potreba nájsť praktické riešenie pre využitie eurovalu aj na sekundárnych trhoch s dlhopismi či otázka navýšenia jeho "palebnej sily". "Samozrejme, určite budú prebiehať aj diskusie o tom, akým spôsobom by do tohto procesu mala byť zapojená Európska centrálna banka," podotkol.

Z dlhodobého hľadiska bude musieť Európska únia hľadať riešenia, ktoré vyústia v emitovaní spoločných dlhopisov. "Myslím si, že vzhľadom na to, že máme spoločnú menu, ideme intenzívne budovať hospodársku, fiškálnu úniu, tak určite budeme musieť hľadať aj spôsob, ako vytvoriť obdobu európskych dlhopisov," vysvetlil. Dodal, že únijný trh má tak šancu prerásť americký trh s dlhopismi.

emu pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA