M. Šefčovič: Summit postavil eurozónu na dva piliere záchrany

Brusel 12. decembra (TASR) – Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič dnes v rozhovore pre TASR priznal, že EK s obrovským napätím očakávala výsledky minulotýždňového summitu Európskej únie, lebo bolo jasné, že je to jedna z rozhodujúcich príležitostí, na ktorej sa budú hľadať otázky ako sa vyrovnať s akútnou finančnou krízou a zároveň ako nastaviť strednodobý rámec opatrení na dlhodobé riešenia.

"Summit a európski lídri hľadali riešenia na obe otázky. A vnímame to v komisii veľmi pozitívne, že sa podarilo dohodnúť sa na nových fiškálnych pravidlách," povedal Šefčovič.

Slovenský komisár pripomenul, že to, čo predseda Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi nazýva "nový fiškálny balík," je súbor pravidiel, ktoré zvyšujú disciplínu v oblasti makroekonomických parametrov, rešpektovanie fiškálnej disciplíny a zavádzanie automatického procesu pre sankcie, ak by niektorá z krajín eurozóny stanovené limity nerešpektovala.

Šefčovič poukázal na dôležitosť prítomnosti predsedu ECB na rokovaniach lídrov, lebo Draghi im dokázal vysvetliť prístup ECB k riešeniu dlhovej krízy. Nový šéf ECB sa prihováral za potrebu zavedenia prísnejších fiškálnych pravidiel, aby aj ECB mohla využívať svoje nástroje na to, aby sa čím skôr prekonali následky súčasnej krízy.

"Bolo dôležité, že sa na summite podarilo nájsť okamžité riešenie krízy a to tým, že sa dosiahla dohoda, akým spôsobom bude fungovať euroval, čiže sa potvrdili výsledky doterajších rokovaní ministrov financií ohľadom navýšenie palebnej sily dočasného eurovalu prostredníctvom pákového efektu," poukázal na spokojnosť predstaviteľov EK Maroš Šefčovič.

V tomto smere uviedol, že sa potvrdila dohoda na vytvorenie fondu, do ktorého môžu prispievať aj nečlenské krajiny EÚ a dôležité bolo aj rozhodnutie, že pokiaľ bude záujem zo strany súkromných investorov o zapojenie sa do procesu znášania rizík pri kupovaní dlhopisov, tak sa bude postupovať podľa už osvedčenej metódy Medzinárodného menového fondu (MMF).

"My v Európskej komisii veríme, že to vráti dôveru investorov v nákup európskych dlhopisov," uviedol Šefčovič.

Vyjadril nádej, že pre EÚ budú prínosom oba základné piliere dohodnuté na summite. Jeden pre hľadanie riešení pre súčasnú krízu a druhý na celkové skonsolidovanie situácie, ktoré má spočívať na zodpovednom prístupe k verejným financiám, na veľmi prísnych pravidlách a automatickom sankčnom režime.

"Zavádzanie sankcií by malo mať tak odstrašujúci efekt, že by sme sa mali vyhnúť takým ekonomickým fiškálnym prepadom, aké vidíme v súčasnosti. Takže veríme, že na základe týchto dvoch pilierov, sa eurozóna posunie vpred, prekoná súčasnú krízu a vytvorí lepší predpoklad na kvalitnejšie riadenie eurozóny do budúcnosti," povedal Šefčovič.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA