Maďarské politické strany reagovali na návrh Bruselu veľmi odlišne

Budapešť 22. februára (TASR) - Mimoriadne rôznorodé reakcie vyvolala dnes na maďarskej politickej scéne správa z Bruselu o návrhu EK zrušiť s platnosťou od januára 2013 Maďarsku prístup ku Kohéznemu fondu EÚ - finančnej pomoci dostupnej chudobnejším členským krajinám na projekty rozvoja infraštruktúry.

Budapešť 22. februára (TASR) – Mimoriadne rôznorodé reakcie vyvolala dnes na maďarskej politickej scéne správa z Bruselu o návrhu EK zrušiť s platnosťou od januára 2013 Maďarsku prístup ku Kohéznemu fondu EÚ – finančnej pomoci dostupnej chudobnejším členským krajinám na projekty rozvoja infraštruktúry.

Vládne strany, Maďarský občiansky zväz-Fidesz premiéra Viktora Orbána i Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) reagovali s neskrývaným pobúrením na súhlasný postoj maďarského eurokomisára Lászlóa Andora a pripomenuli, že ho do Bruselu vyslal socialistický expremiér Ferenc Gyurcsány. Osobitne však kritizujú fakt, že na rozhodujúcom dnešnom zasadaní EK sa nezúčastnil.

Hovorkyňa Fideszu Gabriella Selmecziová to označila za "čudné a neobvyklé" a poznamenala, že "psou povinnosťou" maďarského eurokomisára by bolo zastať sa vlasti a jej občanov. Jej stranícky kolega, úradujúci podpredseda strany Lajos Kósa vyzval v Budapešti Andora na vyvodenie politických konzekvencií a dodal, že si ďalšie pôsobenie na poste nezaslúži. Súčasne označil rozhodnutie EK za mimoriadne nezodpovedné. Čo si majú myslieť ďalšie členské krajiny, ktoré sa pokúšajú o zníženie rozpočtového deficitu, keď vidia, že únia dáva lekciu krajine, ktorá pre rovnaký cieľ robí maximum, položil si otázku Lajos Kósa.

Komuniké Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) konštatuje, že neprítomnosť maďarského eurokomisára je "nekvalifikovateľná a neprijateľná".

S poľutovaním prijal návrh EK bývalý maďarský eurokomisár, niekdajší dlhoročný šéf maďarskej diplomacie a podpredseda opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) László Kovács. Podľa jeho slov však ide o návrh, ktorý budú musieť ešte na úrovni ministrov financií odobriť ostatné členské krajiny a ktorého uplatneniu v praxi sa Budapešť bude môcť vyhnúť aj prijatím odporúčaní z Bruselu a zmenou súčasnej hospodárskej politiky.

Aj László Kovács sa však domnieva, že jeho maďarský nástupca v EK László Andor neučinil správne rozhodnutie, keď pred účasťou na dnešnom zasadaní EK v Bruseli uprednostnil účasť na inom podujatí. Zároveň však upozornil, že maďarský eurokomisár by aj v prípade účasti nebol mohol hlasovať proti návrhu, pretože eurokomisári nemôžu v komisii zastupovať národné záujmy. Môžu však poskytnutím informácií, ktoré eventuálne ďalší členovia grémia nepoznajú, pomôcť prijatiu správneho rozhodnutia.

Samotný návrh EK však László Kovács kvitoval s tým, že dáva maďarskej vláde do konca kalendárneho roka 2012 čas na to, aby prijala korekcie a vyhla sa reálnemu uvaleniu finančných sankcií.

Za veľmi vážne a hrubé poníženie Maďarska považuje návrh EK predseda ultrapravicovej opozičnej strany Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik Gábor Vona.

Podľa jeho slov na tlačovej konferencii v Budapešti by päť parlamentných strán krajiny malo konzultovať ďalšie členstvo krajiny v Európskej únii. Aj keď nejde o definitívne rozhodnutie, ale o návrh, ktorý ešte nemusí nadobudnúť platnosť, nadišiel čas, aby premiér Viktor Orbán zvolal vedúcich predstaviteľov piatich parlamentných strán a aby sa na tomto fóre úprimne rokovalo o mieste, úlohe a budúcnosti Maďarska v EÚ.

Ako formuloval Gábor Vona, Jobbik sa domnieva, že Maďarsku sa môže ujsť iba úloha kolónie, otroka.

Maďarská spoločnosť nerozhodla v roku 2004 o takejto únii, preto Jobbik aj naďalej trvá na nutnosti referenda, v súvislosti s ktorým by mohlo dôjsť ku konfrontácii jednoznačných argumentov, vyplynulo z Vonových slov.

Ďalšia parlamentná opozičná strana Politika môže byť iná (LMP) považuje za vinníka dnešných správ z Bruselu jednoznačne súčasnú maďarskú vládu.

Podľa slov jej predstaviteľa Benedeka Jávora na tlačovej konferencii v Budapešti možno v súvislosti s návrhom EK očakávať ďalšie reštriktívne opatrenia, ktoré pocítia občania. Opozičný politik by však napriek všetkým pochybeniam vládneho kabinetu považoval uplatnenie sankcií za prehnané. Vyjadril nádej, že Rada ministrov financií na marcovom zasadaní nepodporí návrh EK, respektíve že vláda v Budapešti predloží neskôr aj hodnoverný program, ktorý umožní vyhnúť sa sankciám.

Aj LMP prijala s ľútosťou správu o neúčasti maďarského eurokomisára na dnešnom rokovaní EK, zdôraznila však, že úlohou členov EK nie je v nej zastupovanie národných záujmov.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán by mal vyvodiť konzekvencie a odstúpiť, dala dnes najavo Demokratická koalícia (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya, podľa ktorej ešte žiadny predseda maďarskej vlády od spoločenských zmien v krajine nespôsobil Maďarsku také škody, ako ten súčasný. Nezávislý poslanec, úradujúci podpredseda DK Csaba Molnár o tom hovoril na dnešnej tlačovej konferencii v reakcii na správy z Bruselu.

Opozičný politik pripomenul, že podobný postup EK nepoužila ešte proti žiadnej členskej krajine, aj keď sa terajší premiér a vtedajší opozičný líder Viktor Orbán snažil práve tento prostriedok využiť proti Maďarsku v roku 2006. Poslanec apeloval na vládu, aby urobila všetko pre neuplatnenie sankcií v praxi.

Zdroj: MTI

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA