Maďarsko: Jobbik by vypísal referendum o členstve Maďarska v EÚ

Budapešť 11. júna (TASR) - Maďarská ultrapravicová opozičná strana Jobbik by zorganizovala spoločenskú diskusiu o Európskej únii, upravila by základnú zmluvu a v poslednom kroku by iniciovala referendum s otázkou, akým spôsobom chcú Maďari zachovať členstvo svojej krajiny v únii. Vyhlásil to dnes v Budapešti predseda Jobbiku Gábor Vona. Podľa agentúry MTI predseda povedal, že najskôr by ...

Budapešť 11. júna (TASR) – Maďarská ultrapravicová opozičná strana Jobbik by zorganizovala spoločenskú diskusiu o Európskej únii, upravila by základnú zmluvu a v poslednom kroku by iniciovala referendum s otázkou, akým spôsobom chcú Maďari zachovať členstvo svojej krajiny v únii. Vyhlásil to dnes v Budapešti predseda Jobbiku Gábor Vona.

Podľa agentúry MTI predseda povedal, že najskôr by zorganizovali spoločenskú diskusiu o systéme vzťahov v Európskej únii, o zmluvách s úniou a o členstve Maďarska v nej. Súčasťou tohto kroku by bol aj diskusný deň v maďarskom parlamente.

Vona spresnil, že v plebiscite by sa občanov pýtali aj to, či chcú zachovať členstvo Maďarska v EÚ.

Podľa jeho slov je únia v kríze, preto čelí obrovským výzvam, a za jej budúcnosť nesie zodpovednosť každý. “Európu treba vrátiť ľuďom, treba vrátiť aj Maďarov práva na to, aby mohli rozhodnúť o systéme vzťahov. Premiér Viktor Orbán nemá právo rozhodovať sám,” dodal Vona.

Predseda Jobbiku sa domnieva, že Maďarsko rozhodovalo pred 11 rokmi o vstupe do inej Európy. “Vstup krajín strednej a východnej Európy do únie nepovažujem za úspech. Myslím si, že šanca na dosiahnutie západného štandardu životnej úrovne sa neustále zmenšuje,” zdôraznil Vona a dodal, že politiku prisťahovalectva považuje za prehru a grécka kríza podľa neho svedčí o zraniteľnosti eurozóny.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA