Maďarsko: Parlament rozhodne o súdnom napadnutí kvót pre utečencov

Budapešť 16. novembra (TASR) - Poslanci maďarského parlamentu ešte dnes prerokujú návrh, podľa ktorého Maďarsko napadne na Súdnom dvore Európskej únie systém kvót na prerozdelenie utečencov. Návrh prerokujú v zrýchlenom legislatívnom konaní a v utorok o ňom už budú hlasovať, informoval server Vg. hu.

Budapešť 16. novembra (TASR) – Poslanci maďarského parlamentu ešte dnes prerokujú návrh, podľa ktorého Maďarsko napadne na Súdnom dvore Európskej únie systém kvót na prerozdelenie utečencov. Návrh prerokujú v zrýchlenom legislatívnom konaní a v utorok o ňom už budú hlasovať, informoval server Vg.hu.

K schváleniu zrýchleného konania, ako to navrhla vládna strana Fidesz, bola potrebná štvorpätinová väčšina. Podvečer za zrýchlený proces hlasovalo 159 poslancov – vrátane niekoľkých opozičných poslancov, a sedem bolo proti.

V prípade, ak by poslanci nepodporili zrýchlené konanie, o návrhu by v zmysle parlamentného poriadku rokovali až zajtra, o pozmeňujúcich návrhoch o dva týždne a až v decembri by mohli hlasovať.

Minister riadiaci Kabinet úradu predsedu vlády Antal Rogán 2. novembra povedal, že vláda považuje aj naďalej prerozdelenie migrantov v Európskej únii na základe kvót za nezmyselné, neprijateľné a protiprávne. Dodal, že Maďarsko sa v otázke návrhu systému kvót obráti na Súdny dvor Európskej únie.

“Systém kvót EÚ je vlastne povinné presídľovanie, ktoré z pohľadu Maďarska znamená ročne vyše 13.000 ľudí,” povedal Rogán a dodal, že v priebehu piatich rokov by to znamenalo prijať toľko ľudí, koľko má Segedín – štvrté najväčšie mesto Maďarska.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) svi

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA